Yüzme Teknikleri

53669 İzlenme

Emre Emirgil ( Yüzme Eğitmeni ) yüzme hakkında bilinmeyenler iamistanbul.tv'de.

Life GYM Club eğitmeni Emre Emirgil yüzme hakkında merak edilenleri iamistanbul.tv takipçileri için anlattı.

Yüzmenin birbirinden farklı 4 farklı tekniği vardır. Bunlar;

Serbest yüzme tekniği
Serbest yüzme tekniği dört yüzme stilindeki en hızlı olanıdır. Çekiş tekniği bir sağ kol bir sol kol şeklinde kabaca bir pervane gibi diyebiliriz. Kolların çekiş ile ayak vuruşu ve nefes senkronu iyi ayarlanmalıdır. Serbest yüzmede dikkat edilecek hususlar; kol çekişi, ayak duruşu, nefes koordinasyonu ve vücudun sudaki duruşudur.
 
Sırtüstü yüzme tekniği
Sudaki pozisyon sırt üstü yatay bir şekilde başlar ve bacaklar suya paralel ve gergin olarak su seviyesinin hemen içinde hareket eder. Serbest yüzme tekniğinde de olduğu gibi bir tam kol turunda üç ayak vuruşu önerilmektedir. 
 
Kelebek yüzme teniği
Kelebek, yüzme teknikleri içerisinde en zor olanıdır. Kısmen kurbağalama stiline benzer. Kollar ve ayaklar sanki birleşikmiş gibi beraber hareket eder. Bir uzuv ne yaparsa diğeri de aynısını gerçekleştirir. Kelebek yüzmede hareketin merkezi beldir, bel bu stilde diğerlerinde olmadığı kadar önemlidir.
 
Kurbağalama yüzme tekniği
Kurbağalama adından da anlaşıldığı gibi kurbağaların sudaki yüzüş tekniği ile aynıdır. Bu yüzme tekniğinde ayak ve kol kordinasyonu çok önemlidir. Kurbağalama yüzme ayakların geriye uzatılıp ilk olarak kol hareketi il başlar. Kol hareketi birbirinin zıttı yönde yanlara doğru hareket ile başlayıp dirsekler bükülü omuz hizasına kadar suyun altında yüzümüz hizasına kadar bir yay çizerek suyun içindeki hareketi başlar yüzümüze doğru yükselen kol yüz hizasından dışarı çıkartıp ileri hızlı bir şekilde uzatırken ayaklar devreye girip kurbağa ayak yaparak kolların ileri uzanması ile ayakların kurbağa ayak yapması aynı zamanda tamamlanır. 

Karatede Kaç Kuşak Vardır?

Karate Eğitmeni Doğan K...

Voleybolda Servis Nasıl Karşılanır?

Teknik Direktör Oğuz İ...

Voleybolda Oyuncuların Dizilişi

Teknik Direktör Oğuz İ...

Voleybolda Savunma Nasıl Yapılır?

Teknik Direktör Oğuz İ...

Karatede Kumite Nedir?

Karate Eğitmeni Doğan K...

Voleybolda Libero Nedir?

Teknik Direktör Oğuz İ...

Boksta Tenis Topu İle Nasıl Çalışılır?

Milli Antrenör Nafiz Ba...

Boksta Savunma Tekniği Nasıl Yapılır?

Nafiz Başaran (Milli Ant...

Voleybolda Manşet Nasıl Alınır?

Teknik Direktör Oğuz İ...

Boks Malzemeleri Nelerdir?

Milli Antrenör Nafiz Ba...