Otomobil Üretimi Nasıl Yapılır?

16430 İzlenme

Otomobillerin nasıl üretildiğini merak ediyor musunuz? Cevabınız evet ise sizler için bir otomobilin nasıl üretildiğini açıklıyoruz. 6 aşamadan meydana gelen otomobil üretiminde ilk aşama pres, onu kaynak, boya, montaj, kalite izliyor. Son aşama ise lojistik...

 

1. Pres:

Çelik rulolar, özel şekillerde düz plakalara dönüştürülür. Metal plakalar, pres hattında rahat şekil alabilecek geometrilerde kesilirler.

İki hat halinde yerleştirilmiş olan preslerde kesilmiş metal plakalar, kalıplar arasında üzerlerine basınç uygulanarak şekillendirilirler. Büyük parçalar, yüksek kapasiteli ilk hatta, küçük olanlar da daha düşük kapasiteli ikinci hatta şekillendirilirler.

Kalıp değiştirme süresi, kökeni Toyota Motor Şirketinin kuruluşundan başlayan "kaizen-sürekli gelişim" çalışmaları ile kısaltılmaktadır. Kısa kalıp değişim süresi, yüksek stok tutmanın getireceği problemleri önlemektedir. Yüksek stok miktarı sadece maliyet ve alan kullanımı açısından değil aynı zamanda problemlerin teşhisini güçleştirmesi açısından da problem yaratabilmektedir.

Operatörler, süreçlerin kalite seviyesini sürekli olarak kontrol etmektedirler. Sadece yüksek kaliteli ürünler, kaynak fabrikasına gidecek ve Corolla'nın bir parçası olmaya hak kazanacaktır.

2. Kaynak
Press fabrikasında üretilmiş olan parçalar, burada hassas bir şekilde birleştirilmektedirler. Bazı operasyonlar robotlar tarafından yapılmaktadır. Yüksek kaliteli parçalar, yüksek kaliteli işgücü sayesinde kaynak fabrikasında birleştirilmektedirler. Hassas kalıplar, hataya elvermeyecek şekilde parçaları birleştirmektedir. Üretilen gövdenin ölçümlere gönderilmeden önceki son kaynak işlemleri, yüksek teknolojiye sahip robotlar tarafından yapılmaktadır.

3. Boya
Kaynak fabrikasında üretilmiş olan gövdeler ( Sedan, Wagon, Verso) boya fabrikasına sadece boyanmak için değil, aynı zamanda uzun ömürlü olmalarını sağlayacak kaplamaların yapılması için giderler
.
ED Kaplama işlemi öncesinde, bir takım temizleme işlemlerinden geçerler. Bir süre ED havuzunda kalan gövdeler, ardından fırına girerler. Kaplama, yalıtım ve dayanıklılık işlemlerinin ardından tekrar fırına girerler. Bundan sonraki aşama "ilk kat" dır. Bu, ultraviyole güneş ışınlarına karşı mukavemet için yapılır. Ardından araç, tekrar fırına gönderilir. Ardından, araç boyanır. Boya atıkları titiz yöntemlerle toplanır. Şu anda 10 değişik renkte araç üretilmesine rağmen, boya fabrikamız pazardan gelecek taleplere göre istenilen renk grubunu üretebilecek esnekliktedir.
Benzer bir önlem, tampon boyama işleminde de gösterilmektedir. Boyanan plastik tamponlar, montaj sırasında araca takılmaktadır.

4. Montaj
Boyanmış gövdeler montaj fabrikasına girerken, gerekli diğer parçalar da "tam zamanında" prensibine uygun olarak montaj istasyonlarına ulaşır. Değişik modellerin aynı hatta üretilmesi sırasında dengeli üretime büyük önem verilmektedir. Japonca "Heijunka" teriminde ifade edildiği şekliyle, zor işler ve kolay işler makina ve insanları zor bir durumda bırakmayacak şekilde dengelenmelidirler.

Araçlar montaj fabrikasına girer girmez, "manifest" adı verilen ve araç ile ilgili tüm özellikleri anlatan bir kağıt üzerlerine yerleştirilir. Araçlar ana hatta ilerlerken, mükemmel bir senkronizasyonla alt parçaların üretildiği hatlar üzerinde de parça üretimine başlanılır.
Alt parçalar gövde ile "tam zamanında" buluşur. Bu işlem ne erken ne de geç gerçeklekleşir. Tedarikçilerden gelen küçük parçalar da aynı şekilde "tam zamanında" istasyona ulaşır. Üretim kontrol lojistik grubu tarafından organize edilen işlemler sayesinde, istasyon kenarında sadece az bir emniyet stoğu bulundurulur.
Montaj fabrikasının bir başka sorumluluğu da motor montajı ve testleridir.

Tüm 1.4,1.6,1.8 Benzinli Motorlar, Toyota Türkiye üretimi araçlarda kullanılmak üzere Adapazarı fabrikasında yüksek " Toyota" kalitesinde üretilmekte ve test edilmektedir.
Bir zorluk durumunda, takım elemanları, "Andon ipi ve andon tabelaları" sisteminden yararlanmaktadır. Çalışanların mutlak hedefi, üretim verimliliğini sürekli artırırken, kalite seviyesini daha da yükseltmektir.

5. Kalite
Araçlar son kullanıcılarına ulaşmadan önce, birçok ayar ve testten geçmektedirler. Her ne kadar kalite tüm üretim aşamalarında inşa edilmekteyse de, yine de bazı testler gerekmektedir. Araç performans kontrolü birçok aşamada yapılmaktadır. Su sızıntı kontrolünün ardından bazı araçlar test yolunda dinamik testlere de tabi tutulmaktadır. Sadece mükemmel araçlar Adapazarı fabrikasının sevkiyat alanına gönderilerek Avrupa'daki kullanıcılarına ulaşmak üzere kamyonlara yüklenmektedir.

6. Lojistik
3000 çalışan ve binlerce parçanın mükemmel senkronizasyonu, Üretim Kontrol grubu tarafından gerçekleştirilen bir mucizedir. Bu işlemde lojistik en kritik konudur. Toyota Türkiye'de uygulanan süt tüccarlarının eskiden kullandığı yöntem benzeri bir sistemle parçalar tedarikçilerden fabrikaya getirilmektedir.
TMMT ve tedarikçilerin arasında sürekli sefer yapan kamyonlara, tedarikçiler küçük miktarlarda ürün hazırlamakta ve tam zamanında teslim etmektedirler. Bu arada, daha önceki sevkiyatın boş kutuları da tedarikçiye teslim edilmektedir.
Toyota Türkiye, Avrupa merkez, ve lojistik şirketleri arasında sevkiyat açısından mükemmel bir işbirliği mevcuttur. Yeni üretilmiş Corolla'lar, stok alanından kamyonlara yüklenmekte ve Avrupa'ya gitmek üzere limana gönderilmektedirler.


Doğal Makyaj Nasıl Yapılır

Doğal makyajın en temel...

Pazartesi Sendromu Nedir

Pazartesi Sendromu | Psik...

Muammara Tarifi

Muammara Tarifi | Kökeni...

Karatede Kuşak Sıralaması Nasıldır

Koşar Karate-Do Kulübü...

Fitre Vermenin Hükmü Nedir

Dinimizde fitre vermenin ...

Maş Fasulyesi Tarifi

Yapımının kolaylığı...

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır

Kadın Hastalıkları ve ...

Bowling Topu Nasıl Seçilir

Bowling topu basit normal...

Çocuklarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Çoçuklarda idrar kaçı...

Ebru Sanatı Nedir

Ebru Sanatı Nedir | Geç...