Koşar Karate-Do Kulübü

Hakkı Koşar

Karete Eğitmeni

7 Video

Uzmanın Tüm Videoları

31830 İzlenme

Koşar Karate-Do Kulübü kurucusu Hakkı Koşar karate hakkında bilinmeyenleri  iamistanbul.tv izleyicileriyle paylaştı. 

karate

Karate Okinawa adasında doğmuştur. Karate'nin erken dönemine ilişkin en önemli belge Çince yazılmış olan ve 20. yüzyıl başlarına kadar yaygın olarak kullanılan Bubishi adlı kitaptır. Geleneksel Okinawa toplumunda Karate pēchin adı verilen samuray sınıfı tarafından öğreniliyordu.

Japon Budo'sunun Karate üzerindeki etkisinin 19. yüzyıla kadar sınırlı olduğu söylenebilir. Ancak 20. yüzyıl başında başta Gichin Funakoshi olmak üzere çeşitli Okinawalı ustaların Japonya'ya yerleşmeleri sonucu Karate Budo ile uyumlulaştırılmaya başlanmıştır.

İkinci Dünya Savaşı'na kadar Japonya'da dahi çok bilinen bir dövüş tekniği değildi. Daha sonraları ABD'li işgali sırasında popülerliği artmıştır. Fakat Amerikan ordusu işgal sırasında kendine karşı kullanılma riskinden ürktüğü için bu savaş sanatının bir savunma sporuna çevirilmesini istedi. Bu istek o zaman Karate'nin duyulmasında büyük rol oynayan Funakoshi tarafından karşılandı ve Karate'nin ilk spor versiyonu oluşturuldu. Bu sayede öğrenmesi yıllar alan ve oldukça zor olan sanat tüm dünyada popüler hale gelebilmiştir.

Türkiye'de karate sporunun en önemli temsilcilerinden biri olan Hakkı Koşar, kurduğu Koşar Karate-Do kulübüyle bu spora ilgi duyanlara eğitim vermektedir. 


Karatede Kuşak Nedir?

Koşar Karate-Do Kulübü...

Karate Sporunun Günlük Yaşama Etkileri Nelerdir?

Karate sporunun günlük ...

Karate Nedir?

Karate, Japon silahsız s...

Hakkı Koşar'ın 5. Dan Tezi

Hakkı Koşar, 1980 yıl...

Koşar Karate-Do Kulübü

Türkiye'de karate sporun...

Hakkı Koşar: Kadına Şiddete Karateyle Son!

Koşar Karate-Do Kulübü...