Karides Balığı

64315 İzlenme

Karides balığı özellikle denizde kumluk bölgelerde yaşar, Karides çok lezzetli olup özellikle makarna ve pizzalarda sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda karides güveci de halk arasında sevilen yemekler arasında yer alıyor.  Karides nasıl temizlenip, pişirilmeli? Karides ve balıklar hakkında merak ettikleriniz iamistanbul.tv'de.

karides-baligiKarides, Avrupa denizlerinde ve Kuzey Amerika kıyılarında yaşayan, kabuklular sınıfındandır. Silindirik vücutlu, uzun duyargalıdır ve boyu 5-6 cm'dir. Karidesin vücudu kalsiyum karbonattan meydana gelen bir zırhla örtülüdür ve gövdesi eklemlidir. Karidesler, tatlısuda yaşayan türleri yumurtalarını bıraktıktan sonra yumurtalar açılıncaya kadar yürüme bacakları arasında tutar. Denizel türlerde yumurtalar sırt bölgesinde gelişerek açılması için suya bırakılır.

Karidesin vücut renkleri, bulundukları çevreye uyacak biçimde değişebilmektedir. Küçük balıklarla beslenen büyük kıskaçlı avcı tipler olduğu gibi, kumlar arasındaki besin parçacıklarıyla beslenen çöpçü tipler de vardır. Bunların bazı türlerinde besin parçacıklarını rahat toplamak için kıskaçları üzerinde fırçamsı kıllar mevcuttur.

 

 

 

 

TAKSİM MEDYANINI RENGARENK BALIKLAR BASTI

BİRBİRİNDEN ÖZEL MEZE TARİFLERİ İÇİN TIKLAYIN
 


Et Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Temel besin kaynaklarım...

Balık Çeşitlerini Tanıyalım

Balık tüketimi son dere...

Çinekop Ailesi

Marmara denizinde sıklı...

Çipura Balığı

Çipura balığı oldukç...

Dil Balığı

Yassı bir balık türü ...

İstavrit Balığı

Marmara denizinde sıkça...

Karides Balığı

Karides son derece lezzet...

Levrek Balığı

Levrek, her tür pişirme...

Mercan Balığı

Mercan balığı özellik...

Palamut Balığı

Özellikle Karadeniz'de b...