İstavrit Balığı

48981 İzlenme

Sofralarımızın vazgeçilmez balıklarından biri olan istavrit; hem lezzeti hemde ekonomik oluşuyla en çok tüketilen balıkların arasında geliyor. En fazla Marmara denizinde avlanan istavritin değişik çeşitleri bulunuyor. İstavrit balığı nasıl temizlenir? En lezzetli ve sağlıklı pişirme yöntemleri neler?

istavrit-baligiİstavrit, Marmara ve Boğaz’da balık avlamaya başlayanların ilk tanıştıkları balıktır. Ağzı öne uzayabilen, dişleri ince, gözleri iri, kuyruğu derin çatallı ve vücudu iğ biçiminde olan göçmen bir balıktır. İstavritin Marmara, Ege ve Karadeniz’de yaşayan yerli türleri de vardır. Marmara’da 15-20 cm, Ege’de 30 cm civarında olurken Marmara’da boyu 10 cm’nin altında olan küçük istavritlere kıraça denir.

Karadeniz’in doğusunda istavritler palamut büyüklüğünde, yaklaşık 50 cm boyunda olurlar. Sarıkuyruk istavrit veya sarıkanat istavrit diye anılan tipi sularımızda en çok bulunan türlerdir. İstavritler sonbaharda Marmara’ya iner, Mayıs’tan itibaren de Karadeniz’e geri dönmeye başlarlar. Her mevsimde yakalanan istavritin en lezzetli olduğu zaman Kasım ila Şubat ayları arasıdır.

 

 

İSTANBUL'DAKİ BALIK RESTAURANTLARI İÇİN TIKLAYIN

TÜRKİYE'DE YAŞAYAN BALIK ÇEŞİTLERİ NELER?


Et Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Temel besin kaynaklarım...

Balık Çeşitlerini Tanıyalım

Balık tüketimi son dere...

Çinekop Ailesi

Marmara denizinde sıklı...

Çipura Balığı

Çipura balığı oldukç...

Dil Balığı

Yassı bir balık türü ...

İstavrit Balığı

Marmara denizinde sıkça...

Karides Balığı

Karides son derece lezzet...

Levrek Balığı

Levrek, her tür pişirme...

Mercan Balığı

Mercan balığı özellik...

Palamut Balığı

Özellikle Karadeniz'de b...