İleri Sürüş Teknikleri Nelerdir?

56969 İzlenme

Trafik kazaları yüzünden yılda binlerce insan hayatını kaybediyor. Kaza yapmamak için İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Resul Ergün, nelere dikkat etmemiz gerektiğini iamistanbul.tv izleyenlerine aktarıyor. 
 
İleri Sürüş Tekniklerinde Neler Var?
 
Skid Car sistemi aracımızın yerle olan temasını azaltarak sürüş tekniklerimizi geliştirmemize yarıyor. Kaygan zeminlerde araç kullanıyormuş hissi yaratan bu sistem sayesinde, yağmurlu havalarda ve buzlanan yollarda daha dikkatli araba kullanmamız gerektiğini öğreniyoruz.
 
Hidrolik bir sisteme sahip olan bu motorun bir de kumandası var. Bu kumanda sayesinde aracımızın yerle olan temasını azaltıp önden ve arkadan savrulmalarda kontrolü elimizde tutmamızı sağlıyor.
 
Eğitim alınarak öğrenilen ileri sürüş tek teknikleri sayesinde milli bayramlar ve diğer günlerde yaşanan trafik kazalarının en az seviyeye düşürmeyi hedefliyoruz.
 
Aracın kontrolü sağlamak için doğru oturuş ve doğru direksiyon tutuşu gerekiyor. Aracımıza bindiğimiz zaman ilk olarak emniyet kemerini takmamız gerekiyor. Emniyet kemerini takmadan önce oturuş pozisyonumuzun rahat olmasına dikkat ediyoruz.
 
En iyi oturuş pozisyonunu ayağımızı debriyaja tam bastığımız ve iki kolumuzla direksiyonun üst kısmını tuttuğumuz zaman sağlamış oluyoruz.
 
1940 yılından sonra trafikte az araç olmasına rağmen, hemen her gün kimsenin engel olmadığı trafik kazaları oluyor. Bunun nedenlerinden bir tanesi ise kaygan zemin türlerinin çok fazla olmasıdır. 4 çeşit kaygan zemin türü vardır ve kısaca bunları kar, buz, kırağı ve gizli buzlanma diye ayırabiliriz.
 
Trafik kazalarının diğer nedenlerine değinecek olursak bunları hız körlüğü ve tünel bakışı diye ikiye ayırabiliriz.
 
Hız körlüğü ve tünel bakışı hakkında konuşacak olursak bu iki temel neden kaza yapmamızda ki en önemli iki unsurdur. Tünel bakışı ise hız körlüğü ile birlikte geliyor. Genellikle hızlı giden araç kullancılarının gördüğü, yolun fermuar gibi açılması olayına tünel bakışı deniliyor.
 

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır

Doğal makyajın en temel...

Pazartesi Sendromu Nedir

Pazartesi Sendromu | Psik...

Muammara Tarifi

Muammara Tarifi | Kökeni...

Karatede Kuşak Sıralaması Nasıldır

Koşar Karate-Do Kulübü...

Fitre Vermenin Hükmü Nedir

Dinimizde fitre vermenin ...

Maş Fasulyesi Tarifi

Yapımının kolaylığı...

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır

Kadın Hastalıkları ve ...

Bowling Topu Nasıl Seçilir

Bowling topu basit normal...

Çocuklarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Çoçuklarda idrar kaçı...

Ebru Sanatı Nedir

Ebru Sanatı Nedir | Geç...