III. Ahmet Çeşmesi

65971 İzlenme

3. Ahmet Çeşmesi hakkında aradığınız tüm içerik ve videolara iamistanbul.tv'den ulaşabilirsiniz. 

  İstanbul'un su medeniyetinin bir parçası olan tarihi çeşmeler, günümüze kadar tüm güzelleğini ve ihtişamını korumayı başarmıştır. Osmanlı Döneminin padişahlarından olan III. Ahmet, İstanbul'a yüzlerce çeşme yaptırmasıyla da tanılıyor. Saf mermerden yapılan tarihi çeşme, Üsküdar Meydanın'da, iskelenin tam karşısında tüm güzelliği ile varlığını sürdürüyor.

Üsküdar Meydanı’nda iskelenin karşısında bulunan Sultan III. Ahmet Çeşmesi, 1728 yılında boğazdan gelip geçen yolcuların ihtiyaçlarını görmesi amacıyla, deniz kenarına inşa edilmiş; bugünkü yerine meydan düzenleme çalışmaları sırasında taşınmıştır.

Som mermerden olan III. Ahmet Çeşmesi’nin, III. Ahmet ve Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın birlikte hazırladıkları kitabesi; III. Ahmet’in celi sülüsüyle yazılmış, çeşmenin üzerindeki beyitler dönemin ünlü şairlerinden Nedim, Şakir ve Rahmi tarafından kaleme alınmıştır. S ve C kıvrımların ve bezemelerin bir hayli güçlü olduğu çeşmede, çokgen gövde belli bir yükseklikten sonra kare prizmaya dönüşmekte; çeşmenin çokgen prizma gövdesindeki nişlerin üzerindeki rozetler, çeşmeye farklı bir hava katmaktadır. Çeşmenin Cephe tasarımında kullanılmış vazolardaki lale, gül ve krizantem işlemeler, çeşmedeki sanatsal işçiliğin güzel örnekleri arasında gösterilebilir. Ayrıca; mukarnas, sivri kemer ve palmet gibi çeşmenin diğer mimari güzellikleri çeşmeye göz alıcı bir estetik katmıştır.

Bugün Üsküdar’ın en işlek caddelerinden olan Hâkimiyeti Milliye ve Paşalimanı Caddesi’nin kesiştiği kavşakta kalan çeşme, İstanbul en güzel çeşmelerinden biridir.

 

KIZ KULESİ

HAYDARPAŞA GARI

KÜÇÜKSU-GÖKSU KASRI

 

 

ÜSKÜDAR HARİTASI


Daha Büyük Görüntüle

 


Tophane Çeşmesi

Osmanlılarda temizlik ve...

Hüseyin Avni Paşa Çeşmesi

Diğer adı Paşa Limanı...

III. Ahmet Çeşmesi

İstanbul'un su medeniye...