Hezarfen Ahmet Çelebi

29054 İzlenme

Osmanlı Devleti Zamanında Yetişen Hezarfen Ahmet Çelebi Hakkında Bilgiler iamistanbul.tv farkıyla sizlerle.

Osmanlı Devleti zamanında yetişen ve dünyada ilk olarak uçmayı başaran Türk bilginidir. Ahmet Çelebi'nin ne zaman ve nerede doğduğu bilinmiyor.

hazarfen-ahmet-celebiPadişah  IV. Murat   döneminde  İstanbul’da yaşamış olan Ahmet Çelebi'nin yaşamı ile ilgili de çok az bilgi vardır. Ahmet Çelebi’nin evinde çeşitli  konularda   deneyler  yaptığı,  geniş  bilgilere sahip olduğu için halk arasında kendisine “bin  fenli”   anlamına  gelen Hezarfen denildiği biliniyor.

1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan Dördüncü Murat zamanında yaşamış olan Ahmet Çelebi, meşhur gösterisini yine bu Sultan huzurunda yapmıştır.
Fen alanındaki geniş bilgi ve tecrübesi ile halk arasında "Hezarfen" yani bir fenli diye bilinen Ahmet Çelebi; araştırma yapmaktan yılmayan, yiğit,  akıllı ve bilgili bir kişiydi. Hezarfen Ahmet Çelebi'den önce havacılık tarihinde ilk olarak ünlü bir Türk bilgini olan İsmail Cevheri; kollarına kanat takarak ilk uçma denemesini yapmışsa da bu deneme ölümle sonuçlanmıştı. İlk uçan Hezarfen Ahmet Çelebi, bu Türk bilgininin hayatını ve neden başarısızlığa uğradığını iyice inceledikten sonra aynı düşünceyi gerçekleştirmek için harekete geçti. Bilhassa hava akımları ve kuşların uçuşunu inceleyerek çalışmalarını geliştirdi.

Tarihi uçuşunu yapmak üzere Okmeydanı'na gelen Ahmet Çelebi’yi seyreden  Sultan Murat Han da Sarayburnu'ndaki Sinan Paşa Köşkü’nde yerini almıştı. İbtida Okmeydanı'nın minberi üzere rüzgarın şiddetinde kartal kanatlarıyla sekiz, dokuz kere havada pervaz ederek talim etmiştir. Daha sonra Galata Kulesi’nin en yüksek noktasına çıktı ve kendini boşluğa bırakıverdi. Kalk dehşet içinde manzarayı seyrediyordu.

Sultan Murat Han Sarayburnu'nda Sinan Paşa Köşkü’nden izlerken, Ahmet Çelebi Galata Kulesi’nin zirvesinden lodos rüzgarlarıyla uçarak Üsküdar'da Doğancılar Meydanı'na hazarfen-ahmet-celebiinmiştir. Bu başarısından dolayı Dördüncü Murat Han kendisine bir kese altın ihsan etmiştir Ama  elinden  her  iş  gelebilen   ve  uçabilen  bu  adamın korkulacak  bir  kişi  olduğu   yargısına  vararak   onu  Cezayir’e   sürdü. Hezarfen  Ahmet  Çelebi   yaşamının  geri  kalan   bölümünü  burada  geçirdi.

Türkiye Cumhuriyeti P.T.T. İdaresinin 17 Ekim 1950 Tarihinde İstanbul’da toplanan Milletlerarası Sivil Havacılık Kongresi için çıkardığı üç hatıra pulundan Zeytuni yeşil-mavi renkli 20 kuruşluk olanın taşıdığı temsili resim, Hazerfen'in Galata Kulesi’nden Üsküdar'a uçuşunu tasvir etmektedir.

 "HEZARFEN" ADI NEREDEN GELİYOR ?
Türk mucidi, Teknik ilimlerdeki bilgisi yüzünden "Hezarfene, bin fen'e, bin teknik bilgiye sahip " lakabını kazandı. IV Murat’ın huzurunda kanat takarak Galata Kulesi’nden kendini bırakıp Üsküdar'da Doğancılar meydanına indi. Tarihin mühim planör tecrübelerinden sayılır. Bugün de bunun bulunduğunu Yüksek Uçak Mühendisi Yavuz Kansu, eoradinamik formüllerle ispat etmiştir.

 

GALATA KULESİ İÇİN TIKLAYIN

BEYOĞLU İLÇESİ İÇİN TIKLAYIN


Osmanlı Döneminde Minyatür Sanatı

Zeki Kaba (Ressam), Osman...

Osmanlı Döneminde Basın Yapısı Nasıldı?

Prof. Dr. Vahdettin Engin...

Kanuni Sultan Süleyman'a Neden "Kanuni" Denir?

Fatih Sultan Mehmet Üniv...

Osmanlı’da Örgü Topuz Modeli

Cihangirls Güzellik Merk...

Halifelik Neden Kaldırıldı?

Marmara Üniversitesi Ede...

Meksika'daki Osmanlı Saat Kulesi

Meksika'nın bağımsızl...

Osmanlı'da Hamam

Osmanlı'da Hamam...

Osmanlı Padişahlarının Sofra Gelenekleri

Dünyanın en zengin mutf...

Hezarfen Ahmet Çelebi

Hezarfen Ahmet Çelebi, O...

Osmanlı Tarzı Oteller

Sultanahmet’te yapmanı...