Dövme Nasıl Yapılır?

56390 İzlenme

Vücuda iğne ile renk veren maddeler enjekte edilerek yapılan dövmeler renk renk ve çeşitli modelleriyle pek çok kişinin vazgeçilmezi arasında...

DÖVMEİnsanoğlu tarihin en eski dönemlerinden beri, çeşitli şekillerle ve uygulamalarla bedenini süslemeye çalışmıştır. Günümüzde dövme, insanlar için farklı anlamlar taşımaktadır. Kendini ifade etme, dikkat çekme, süslenme, çekici görünme, farklı ve güçlü olma gibi çeşitli amaçlarla insanlar dövme yaptırmaktadırlar.

Dünyada, ilk sosyal yaşamın örnekleri olarak kabul edilen, ilkel-komünal toplumla birlikte, son derece masum gereksinimlerden yola çıkarak; korkularını, beğenilerini ,isteklerini, inançlarını, geleneklerini, sosyal ve sınıfsal statülerini çizgi ve işaretlerle çıplak bedenlerine, yine bir başka insana ve doğaya göstermenin ifadesi olarak, ilk dövme uygulamaları yapılmıştır.

Bu uygulamayı özellikle ilk başta beyliklerde, beylerde şehsadelerde ve hatta padişahlarımızda bile görmek mümkündür. Özellikle Leventlerimiz ve diğer askerlerimizde, savaşa girdiklerinde kısmen bedende giysilerin kalmaması sebebiyle ölü ve ağır yaralıların kimliklerini, rütbelerini tespit etmede dövme kullanılmış olup, bunların ceylan derisine işlenmiş tasvir ve çizimleri müzelerimizde sergilenmektedir.dövme

Yasal çalışan ve bir çatı altında örgütlenmeye gayret eden sanatçılar, uygulamaları sırasında toplumun dövme üzerindeki kaygılarına titizlikle saygı göstererek; ahlak dışı pornoğrafik ve yasaklanmış politik ifadeler ve suç unsuru taşıyan simgeleri 18 yaşından küçük ve büyük kesime, bu uygulamaları yapmayarak ilkelerini ortaya koymuştur.

İyi bir dövmeye sahip olmak için, en az  dövmeyi yapan kişinin ustalığı kadar sizin de yapacağınız bakım ve koruma uygulamaları çok önemlidir. 

Dövme uzmanı Erdoğan Çavdar, dövme vücuda nasıl işlenir, dövme sonrası bakım nasıl yapılır, dövmede yaş sınırı nedir? gibi sorulara iamistanbul.tv’de açıklık getirdi.


Doğal Makyaj Nasıl Yapılır

Doğal makyajın en temel...

Pazartesi Sendromu Nedir

Pazartesi Sendromu | Psik...

Muammara Tarifi

Muammara Tarifi | Kökeni...

Karatede Kuşak Sıralaması Nasıldır

Koşar Karate-Do Kulübü...

Fitre Vermenin Hükmü Nedir

Dinimizde fitre vermenin ...

Maş Fasulyesi Tarifi

Yapımının kolaylığı...

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır

Kadın Hastalıkları ve ...

Bowling Topu Nasıl Seçilir

Bowling topu basit normal...

Çocuklarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Çoçuklarda idrar kaçı...

Ebru Sanatı Nedir

Ebru Sanatı Nedir | Geç...