Çipura Balığı

67458 İzlenme

Halk arasında çok sevilen bir balık türü olan çipura, genellikle Akdeniz ve Ege Denizinde avlanır. Çipura denizden avlanabildiği gibi balık çiftliklerinde de yetiştirilebilmektedir. Bu balığın en büyük özelliği nedir? Çipura, boyut olarak bir kişiyi rahatlıkla doyurabilme özelliğine sahiptir. Genellikle ızgara ve tavası oldukça tercih edilmektedir. Kalın bir ete sahip olan çipurayı pişirirken nelere dikkat etmeliyiz? Çipura ve balıklar hakkında merak edilenler iamistanbul.tv'de.

cipura-baligiÇipura, Akdeniz ve Ege denizinde yaygındır. Boyları ortalama 25–35 cm. ağırlıkları 0,5–3 kg'yi bulur. 60 cm. ve 6 kg. olanlarıda seyrek olsa da görülebilir. Kuvvetli çenesiyle küçük kabukluları, balıkları ve diğer hayvanları kolayca yiyen etçil bir balıktır. Yaz aylarında sığlarda, kış aylarında da 30–40 m. derinliklerde yaşar. İki yaşın üzerindekiler daha da derinlere iner.

Çipuraların üreme zamanları Ekim – Aralık aylarında olur ve 100–150.000 yumurta dökerler. Eti az kılçıklı, sert, beyaz ve çok lezzetlidir. Izgarada pişirilmesi tercih edilir. Ayrıca üretim kültürüne uygunluğu nedeniyle ekonomik değeri çok yüksektir. Çipura balığı günümüzde Türkiye'de, başarılı bir şekilde üretilmektedir.

 

 

SAĞLIKLI PİŞİRME YÖNTEMLERİ NELER? TIKLAYIN

SAĞLIKLI YAŞAM VE DİYET HAKKINDA MERAK EDİLENLER İÇİN TIKLAYIN


Et Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Temel besin kaynaklarım...

Balık Çeşitlerini Tanıyalım

Balık tüketimi son dere...

Çinekop Ailesi

Marmara denizinde sıklı...

Çipura Balığı

Çipura balığı oldukç...

Dil Balığı

Yassı bir balık türü ...

İstavrit Balığı

Marmara denizinde sıkça...

Karides Balığı

Karides son derece lezzet...

Levrek Balığı

Levrek, her tür pişirme...

Mercan Balığı

Mercan balığı özellik...

Palamut Balığı

Özellikle Karadeniz'de b...