Çinekop Ailesi

95156 İzlenme

Boğazın incisi çinekop, halk arasında en sevilen balıkların başında gelir. Çok lezzetli bir balık olan çinekop'un  özellikle ızgara ve tavası yapılıyor.

cinekop-ailesi Çinekop ailesindeki balıkların temizlenmesi ise zor değil. Çinekop ailesi içerisinde çinekop, sarıkanat, kofana ve lüfer balıkları bulunur. Bu balıkları birbirinden ayıran ise boylarıdır. Geçmişte yanlış avlanmadan dolayı çinekop sayısı azalmıştı. Son yıllarda yapılan düzenlemelerde yanlış avlanmanın önüne geçilip, boğazda yeniden çinekopun artışı sağlanmıştır.

Vücutları uzun, sırt yüzgeçleri iki tane, kuyrukları çatallı, ağızları iri, dişleri sivri ve güçlüdür. Yan çizgi hemen hemen düz olup, pullarla örtülüdür. Yan çizgide pul sayısı 95-100 adettir. Sırt tarafı koyu mavi yeşilimtırak, alt tarafı gümüşî, yanları daha açık renk olan bu balıkların karnı parlak beyazdır. Keskin dişleri vardır. Uzunlukları 110 cm'ye, ağırlıkları 11,5 kg'ye ulaşabilir. Küçükten büyüğe doğru defneyaprağı, çinekop, sarıkanat, lüfer, kofana, sırtı kara olarak adlandırılabilir. Eylül sonu ekim başı gibi Karadeniz'de yumurtlayan balıklar İstanbul boğazından çıkmaya başlarlar.

 

 

BİRBİRİNDEN ÖZEL MEZE TARİFLERİ İÇİN TIKLAYIN

BAHARAT VE BALIK HABERİNİ TIKLAYIN


Et Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Temel besin kaynaklarım...

Balık Çeşitlerini Tanıyalım

Balık tüketimi son dere...

Çinekop Ailesi

Marmara denizinde sıklı...

Çipura Balığı

Çipura balığı oldukç...

Dil Balığı

Yassı bir balık türü ...

İstavrit Balığı

Marmara denizinde sıkça...

Karides Balığı

Karides son derece lezzet...

Levrek Balığı

Levrek, her tür pişirme...

Mercan Balığı

Mercan balığı özellik...

Palamut Balığı

Özellikle Karadeniz'de b...