Beykoz On Çeşmeler (İshak Ağa Çeşmesi)

81943 İzlenme

Beykoz’da İskele Meydanı’nda bulunan diğer bir adı İshak Ağa Çeşmesi olan “Beykoz On çeşmeler”, Osmanlı’dan günümüze kalan yine şaheser bir çeşmedir. Ünlü Türk Sanat tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice’nin deyimiyle “Dünyanın sayılı mimari eserlerinden biri” sayılan On çeşmelerle ilgili Türk edebiyatında şiirler yazılmış, meşhur ressamlarımız tarafından resmedilmiştir. Ünlü ressamlarımızdan İbrahim Çallı’nın “İshak Ağa Çeşmesi” tablosu önemlilerinden biridir.

Beykoz On Çeşmeleri, 1159 yılında, Kanuni Sultan Süleyman’ın hasodabaşısı Behruz Ağa, Mimar Sinan’a yaptırmıştır. 1746’da da İshak Ağa’nın tamiratı ile günümüzdeki şeklini almıştır.

Beykoz On Çeşmeler, üç sıra halinde sekiz mermer sütunla, sivri kemerlerin taşıdığı geniş saçaklı çatı altında, 6 m en, 8 m boy, ve 4 m yükseklikte inşa olunmuştur.

Tek yüzlü, hazneli bir meydan çeşmesi olan Beykoz On Çeşmeler’in, yol seviyesinden aşağıda olan mermer zeminine mermer basamaklarla inilmektedir. Su ise tunçtan yapılmış on lüleden devamlı akar durur. Bu lülelerden ortadaki ikisi büyük, iki yandaki dörder lüle ise küçüktür. Çeşmesinden akan suyun tazyiki fazla olmasından dolayı musluk bağlanamamaktadır.


 


Tophane Çeşmesi

Osmanlılarda temizlik ve...

Hüseyin Avni Paşa Çeşmesi

Diğer adı Paşa Limanı...

III. Ahmet Çeşmesi

İstanbul'un su medeniye...