Barselona'da Görülmesi Gereken Yerler

22120 İzlenme

Barselona Şehri Tanıtımı

 

Barselona Tarihi

Barselona söylentiye göre İÖ 3. yy'da Kartacalılar tarafından eski bir İberya kenti üzerine kurulmuştur. Kentin adı da bir olasılıkla Kartaca'nın ünlü yönetici ailesi Barkaslardan kaynaklanır.

İÖ 218'de Romalılar tarafından fethedildi ve İÖ I. yy'da sömürge statüsü aldı. Kent Roma döneminde Colonia Faventia Julia Augusta Pia Barcino adını almış, Magriplilerce de Barcaluna olarak adlandırılmıştır. 415'te Vizigotların işgal ettiği kent, 717 dolaylarında Arapların eline geçti. 801'de Karolenj Hanedanı'ndan I. Louis (Dindar Louis) kenti Araplardan alarak kendi topraklarına kattı. Barselona kontları bu dönemde özerkleştiler ve 10.-11. yüzyıllarda Katalonya'nın geri kalan bölgelerini de denetimleri altına aldılar. 1137'de Katalonya ve Aragon'un birleşmesiyle kentte ticaretle uğraşan varlıklı sınıfların siyasi gücü arttı. Kısa sürede Barselona, Akdeniz ticaretinde Cenova ve Venedik'le boy ölçüşür hale geldi.

14. yüzyılda veba salgınları nüfusu önemli ölçüde azaltınca kent bir duraklama dönemine girdi. Napoli'nin 1442'de Barselona'nın yerine Katalonya-Aragon monarşisinin merkezi olması kentin önemini daha da azalttı. 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun Akdeniz'de artan gücü ve Amerika'nın keşfi de Barselona'nın Akdeniz ticaretindeki konumunu gölgeledi. 1615'ten sonraki dönemde Madrid'deki yöneticilerle ilişkiler bozuldu ve Katalonya'nın Amerikan kolonileriyle ticaret yapması tümüyle engellendi. 1705'te İspanya Veraset Savaşı sırasında Avusturyalıarşidük III. Karl Barselona'da krallığını ilan etti. Ama V. Felipe savaşı kazanınca kent 1714'te ele geçirildi ve özerkliğine son verildi.

1808-13 arasında Napoléon'un egemenliği altında kalan kent, bundan sonraki dönemde hızla sanayileşmeye başladı. Buhar gücüyle çalışan ilk dokuma fabrikası 1832'de açıldı. Kısa sürede Barselona, İspanya Krallığı'nın en önemli kenti haline geldi. İşçi sayısının hızla artmasıyla siyasi ve toplumsal çatışmalar da baş gösterdi. Bunların en önemlileri 1835'te 11 manastırın tahrip olmasına ve 1909'da 60'tan fazla kiliseyle dinsel yapının bütünüyle yakılmasına yol açan olaylardı.

Barselona, Katalan ayrılıkçı hareketinin de merkeziydi. 1936'da İspanya İç Savaşı'nın başlamasıyla kent Özerk Katalonya hükümetinin ve Cumhuriyetçi güçlerin merkezi durumuna geldi. Temmuz 1936'da, şehri Francisco Franco'ya teslim etmeyi amaçlayan askeri ayaklanma, sendikacı milislerin kitle halinde harekete geçmeleriyle bastırıldı. Mart 1938'de İtalyan hava kuvvetleri tarafından şiddetle bombalandı. Ocak 1939'da kentin işgali Cumhuriyetçi hükümetin yenilgiyi kabul etmesine yol açtı.

Franco kuvvetlerinin eline geçmesinden sonra Katalonya'nın özerk kurumları feshedildi. İç Savaş sırasında uğradığı yıkıma rağmen Barselona, sanayileşmiş ve zengin bir bölgenin merkezi olarak gelişimini devam ettirdi.

1978'de yeni anayasa uyarınca Katalonya Özerk Topluluğu'nun (Generalitat de Catalunya) merkezi oldu. Bölgede Barselona'yla birlikte Gerona ve Lérida ve Tarragona illeri yer alır. 1992 Yaz Olimpiyatları'na evsahipliği yaptı.

 

Barselonaya Nasıl Gidilir

 

Gezip Görülebilecek Yerler

 

Gaudi’nin ihtişamı...

Barselona’nın bütün binaları, sokak lambaları, hatta balkon demirleri fotoğraflanabilir, arkadaşlara "bak ben her santimetresi güzel bir şehirdeyim” diye nispet yapılabilir ama asıl büyük usta Gaudi ve onun eserleri.

La Sagrada Familia: Bitmeyen kilise olarak tarihe geçen, Gaudi’nin bu başyapıtı 1882 yılında yapılmaya başlanmış ve asla tamamlanmamış. Fotoğraflarda görülen birşey değil. Yanına gidince ihtişamı artıyor (Calle Mallorca, 401).

Parc Guell: Gaudi’nin denizin içindeki dalga neye benzerdi, onu hayal ederek tasarladığı bu park, sevgilisinin adını kumlara yazıp fotoğraflayan turistler, kemancılar, akapella söyleyenler ve karikatür sanatçılarıyla dolu (Carrer d'Olot 5).

Casa Battlo: Passeig de Gràcia üzerindeki bir diğer Gaudi başyapıtı dışarıdan bakıldığında kafataslarını üstüste koyup da inşa edilmiş izlenimi veriyor; vakti zamanında dönemin en önemli aristokratlarından olan Señor Batlló için tasarlanmış (Passeig de Gràcia, 43).

La Pedrera: Nam-ı diğer Casa Milà. 1905-1910 yılları içinde yapımı tamamlanmış olan La Padrera yaşam alanı ve ofis olarak inşa edilmiş. Günümüzde en üst katında Espai Gaudí sergiler düzenliyor, terasında Ağustos ayı boyunca konserler yapılıyor (Carrer de Provença 261-265). 

Yeşil cennetler...

Şehrin hemen hemen her bir noktası parklar ve yeşil alanlarla çevrili. Öyle ki bulvarlar bile ortasında insanların yürümesi, bisikletlerin geçmesi için ağaçlı yollarla arabalardan ayrılmış. El Born taraflarında butiklerden ve küçük dükkanlardan yorulmuş, kendinize kaçacak bir nokta aramaktaysanız Parc de la Ciutadella’nın içindeki gölde kazlara bakan bir banka oturmanızı, ya da hayvanat bahçesinde kalan zamanınızı mutlulukla geçirmenizi tavsiye ederiz. 

 

Sana bir tepeden baktım Barselona!

Olimpiyat zamanında genişletilmiş Montjuïc’te teleferiğe binerek şehrin en güzel manzaralarından birini yakalayabilir, Espace Miro’da dönemsel sergilere ya da sanatçının sürekli eserlerine denk gelebilir; Olimpiyat Stadı’nda motor yarışlarına bakınabilir; Katalan Müzesi tarihini yakinen öğrenmek için MHCAT müzesini keşfe çıkabilir ya da botanik bahçelerinde bir gün geçirebilirsiniz. Her şekilde zamanla ilişkinizi kenara atıp, Barselona’ya aşık olacaksınız. 

Terkedilmiş lunapark, modernize edilmiş binalar içinde yaşayan diplomatlar, ve şehrin en güzel görüntülerinden birini görmek için tırmanmanız gereken diğer yükseltiyse Tibidabo Hill’deki Temple de Sagrat Cor.


Madrid Nasıl Bir Şehir?

Manzanares Irmağı'na ba...

Amsterdam Nasıl Bir Şehir?

Hollanda’nın başkenti...

Viyana Nasıl Bir Şehir?

Avusturya’nın başkent...

Atina'ya Nasıl Gidilir?

Atina’ya İstanbul’da...

Barselona'ya Nasıl Gidilir?

Barselona, özellikle fut...

Moskova'da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Moskova’ya gittiğinizd...

Paris'te Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Paris’te görülmesi ge...

Madrid'e Nasıl Gidilir?

İspanya’ya veya ülke...

Prag'a Hangi Mevsimde Gidilir?

Adeta açık hava müzesi...

Gezilecek En iyi 10 Şehir

Gidilecek, görülecek ve...