Balık Çeşitlerini Tanıyalım

75838 İzlenme

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de sayısız balık çeşidi bulunmaktadır. Özellikle Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege denizinin birbirinden lezzetli balıklarını, İstanbul’daki balık tezgahlarında bulmak mümkün.

cinekop-baligiBoğazın incisi çinekop, çipura, dil balığı, hamsi, istavrit, karides, levrek, mercan balığı, palamut, tekir ve yurtdışından ithal edilen somon en fazla tükettiğimiz balıkların arasında geliyor. Sıklıkla tükettiğimiz bu balıkların özelliklerini ve nasıl temizlenmesi gerektiğini biliyor musunuz? Çinekop ailesindeki balıklar neler? Somon balığı nasıl pişirlmeli? Palamut, dil balığı ve çipura gibi balıklar nasıl temizlenir? iamistanbul.tv, sofralarımızın baştacı balık çeşitlerini sizler için araştırdı.

Derya Kuzuları Adeta Sağlık Deposupalamut-baligi

Balık tüketimi sağlık açısından da çok önemlidir. Uzmanlar haftada en az 2 kez balık tüketilmesini öneriyor. Bol miktarda B, A ve D vitamini bulunan balığı, her yaşta insanın tüketmesi gerekir. Balık tüketimi, kalp damar sağlığı, beyin ve hücre gelişimi, bebek ve çocukların sağlıklı büyümesi ile hamile ve emziren kadınlarda olumlu etki yaratıyor.

Balık eti; kemik gelişiminde, gözün farklı ışıklara uyum sağlaması ve görebilmesinde, vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli rolü olan A vitamini; kalsiyumun kemiklere yerleşmesi, kemik sağlığı ve gelişiminde görevli olan D vitamini ve özellikle kanın akışkanlığında görevli K vitamini balik-tezgahibakımından oldukça zengindir. Balık eti yararlı olmasına karşın istenen faydanın sağlanabilmesi için pişirme yöntemine de dikkat etmek gerekir. Özellikle balığı ızgarada ya da fırında pişirmek çok daha sağlıklıdır.

Tükettiğimiz balık herşeyden önce taze olmalı. Dolayısıyla balığın satın alındığı yeri iyi bilmek gerekir. İstanbul’da balık denince akla gelen yerler bulunuyor. Bunlardan biri de Kadıköy’de bulunan Dicle Balıkçılık. Çeşit çeşit balık ve deniz ürünlerinin bulunduğu Dicle Balıkçılık’ta taptaze balık bulmak mümkün. Kadıköy çarşı içinde 1990’da hizmet veren Dicle Balıkçılık, Norveç’ten gelen ve Türkiye’de olmayan Kuzey Denizi balıklarının dışında, her zaman taze balık satıyorlar.

 

 

DİCLE BALIK RESTAURANT İÇİN TIKLAYIN

BİRBİRİNDEN ÖZEL MEZE ÇEŞİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

KUMKAPI RESTAURANTLAR SOKAĞI İÇİN TIKLAYIN


Et Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Temel besin kaynaklarım...

Balık Çeşitlerini Tanıyalım

Balık tüketimi son dere...

Çinekop Ailesi

Marmara denizinde sıklı...

Çipura Balığı

Çipura balığı oldukç...

Dil Balığı

Yassı bir balık türü ...

İstavrit Balığı

Marmara denizinde sıkça...

Karides Balığı

Karides son derece lezzet...

Levrek Balığı

Levrek, her tür pişirme...

Mercan Balığı

Mercan balığı özellik...

Palamut Balığı

Özellikle Karadeniz'de b...