Babagannuş

88966 İzlenme

Adana kökenli bir yemek olan Babagannuş’un pişimindeki en büyük sır terbiyesi. Etlerin pişmeden önce dinlenmesi gerekiyor. Süt ve tatlı biber salçasıyla terbiye ettiğiniz kuzu etini 12 saat dolapta terbiye etmeniz gerekiyor. Babagannuş yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise, etin tuzlanması. Tuzu terbiye sırasında değil, pişirme aşamasında ilave edilmesi gerekiyor. Terbiye sırasında eklenen tuz, etin beklemesi nedeniyle eti çürütebilir.

Malzemeler

babagannus4 Adet patlıcan
Tırnaklı pide
Kuzu eti
Tereyağı
Kaşar
Tatlı Biber Salçası
Domates
Biber
Süt
Tuz


Yapılışı

Eti 12 saat öncesinden sinirleniri temizleyip, küp şeklinde doğrayın. Doğradığınız etin üzerine yaklaşık 50 ml süt ve tatlı biber salçasını ilave edin. İyicene karıştırdığınız eti 12saat dinlenmesi için buzdolabına koyun.

Dinlenen eti, çıkarıp şişe dizin. Dizim işlemi sırasında ete tuz ilave etmeyi ihmal etmeyin. Eti yüksek ateşte pişirmemeye özen gösterin. Diğer yandan da domates, biber ve patlıcanları közleyin. Közlediğiniz biber, domates ve patlıcanları soyup, küp şeklinde doğrayın.

Servis yapacağınız tabağın içine pideleri dilimleyin. Üzerine közleyip, soyup, karıştırdığınız biber, domates ve patlıcanları dizin. Etleri de üzerine ilave edin. Ayrı bir kapta etin üzerine dökmek için tereyağı eritin. Erittiğiniz yağı tabağa boşaltın.


Babagannuş

Adana kökenli bir yemek ...

Gaziantep Yöresinden ‘Katmer’

Gaziantep yöresinin sevi...

Adana Usulü Fellah Köfte Tarifi

köfte, fellah köfte, me...

Kebap Tarifi

Hacıdan - Kebap Tarifi...