5 Soruda Hamam

98279 İzlenme

Hamama Giderken Yanınıza Almanız Gereken Dört Şey Nedir?

 

5 Soruda HamamHamamda artık her şeyi satıyorlar ama siz gereksiz para harcamak istemiyorsanız şunları yanınıza alın: Hamam tası, sabun, peştamal, terlik, lif…

Hamama Ne Kadar Sıklıkla Gidilmeli?

Hamamcılar 15 günde bir hamama gitmenin ölü deriden arınmak için yeterli olduğunu söylüyor. Ancak masaj yaptırmak ve vücudunuzu dinlendirmek istiyorsanız haftada bir de hamama gidebilirsiniz.

Hamama Kim Gidemez?

Hamamda fazla kalmak, sıcaktan soğuğa, soğuktan sıcağa zaman zaman çıkmak da vücuda zararlı olabilir. Sağlık sorunları olan kişilerin çok sıcak suda yıkanmaları tehlikeli. Uzmanlar yüksek tansiyon ve kalp hastalarının hamamda uzun süre kalmasını ve hamama sık sık gitmesini önermiyor.

İyi Bir Tellak Nasıl Olur?

İstanbul Hamamcılar Odası Başkanı Ali Yılmaz iyi bir tellağın iyi kese yapması ve masaj bilmesi gerektiğini söylüyor: ‘Tellak keseyi güzel yaparsa kir çıkar, iyi masaj yaparsa vücut dinlenir.  Biz tellak olmak isteyenlere Hamamcılar Odası’nda kurs veriyoruz.’

Hamamın Hijyenik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Her ne kadar sıcak su ve içerideki sıcak hava hamamı hijyenik gösterse de her hamama gidilmez. Uzmanlar hamamın göbek taşından kurnalarına kadar iyi temizlenmesi gerektiğini söylüyor. Zaten hamamın temiz olup olmadığı girişinden göbek taşına kadar belli oluyor.


Hamam Ve Saunanın Mucizevi Faydaları

Mutluluk hormonu salgıs...

Türk Hamamına Özgü Terimler

...

Fin Hamamı

Fin hamamları, Türk ham...

Türk Hamamları ve Özellikleri

Türkler İstanbul'un fet...

Hamam Kültürünün Tarihçesi

Hamamın tarihi Romalıla...