Santral İstanbul
Telefon

0212 311 78 22

Sektör

Kültür ve Sanat Merkezleri

Web Sitesi

http://www.santralistanbul.org

Email

info@santralistanbul.org

Çalışma saatleri

Bugün 07:00 - 18:30

Daha Fazla

Adres

Eski Silahtarağa Elektrik Santralı Kazım Karabekir Cad. No: 2 Eyüp - İstanbul

Firma Özellikleri Hesap

Fiyat Belirtilmedi

Santral İstanbul

 

 

Silahtar daki Kültür ve Sanat Merkezleri

Eyüp Silahtar daki Kültür ve Sanat Merkezleri

 

Santralistanbul, bünyesinde gerçekleştirdiği sanatsal ve kültürel etkinlikler çerçevesinde kentsel canlanmaya katkıda bulunmayı hedefleyen kapsamlı, çok boyutlu ve disiplinler arası nitelikte uluslararası bir platform olmayı kendisine amaç edindi.

Korunarak santralistanbul’a dönüştürülen Silahtarağa Elektrik Santralı, Osmanlı Devleti’nin kent ölçekli ilk elektrik santralıdır. Tesis, İstanbul’un en eski endüstri bölgesi olan Haliç’te kurulduğu 1911’den 1983’e dek kente elektrik sağlamıştır. Benzersiz bir ulusal endüstriyel miras niteliği taşıyan Silahtarağa Elektrik Santralı’nın santralistanbul’a dönüştürülmesine yönelik çalışmalar, kamu, özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla yürütüldü. Türkiye’de kültür-sanat alanında bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı dönüşüm projelerinden biri olan santralistanbul, 8 Eylül 2007'de açıldı. 
 
Santralistanbul, açılışından bu yana Modern ve Ötesi, Haritasız ve Yüksel Arslan Retrospektifi’nin de aralarında yer aldığı 20’nin üzerinde ulusal ve uluslararası sergiye ev sahipliği yaptı, bu sergiler 500 binden fazla kişi tarafından ziyaret edildi. Ayrıca santralistanbul çeşitli festivallere, lansmanlara, konferanslara ve açık hava aktivitelerine de ev sahipliği yaparak uluslararası pek çok önemli sanatçı ve düşünürü de bünyesinde ağırladı.
 
Santralistanbul bünyesinde, eski makine dairelerinin korunarak dönüştürülmesiyle oluşturulan, Türkiye’nin ilk endüstriyel arkeoloji müzesi olan Enerji Müzesi, çağdaş sanat sergilerin ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirildiği  “International Architecture Awards 2010” ödüllü  Ana Galeri binası,  özel bir izleme tekniği ile kurgulanmış olan Krek tiyatrosu ve sergi alanlarını içeren Galeri 1 binası, eski santralın tamirhane ve depo binalarının dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan tasarım ödüllü yeme-içme ve eğlence mekanları Tamirane ve Otto Santral yer alıyor.
 
Santralistanbul, santralatölye kapsamında çocuk, genç ve yetişkinlere yönelik, bilim, sanat, teknoloji ve kültürel içerikli eğitim atölyeleri tasarlıyor. Çocuk ve Genç Atölyeleri her hafta sonu, Yetişkin Atölyeleri ise haftanın belirli günleri santralistanbul'un farklı mekânlarında ve özgün içeriklerle gerçekleştiriliyor.