Meziki Butik Otel
Telefon

0 216 382 3 444

Sektör

Butik Oteller

Web Sitesi

http://www.mezikiotel.com/

Email

Çalışma saatleri

Bugün 07:00 - 18:30

Daha Fazla

Adres

Malül Gazi Cd. N.24 Büyükada Istanbul, Türkiye

Firma Özellikleri Hesap

Fiyat Belirtilmedi

Meziki Butik Otel Butik Otel

 

Büyükada daki Butik Oteller

Adalar Büyükada daki Butik Oteller

 

İstanbul Büyükada'da, Malül Gazi Caddesi üzerinde bulunan bu köşk XIX. yüzyılın ikinci yarısında yaptırılmıştır. Levantenlere ait olan Meziki Köşk'ü XX. yüzyılın başlarında Şahbaz ve daha sonra da Karayan ailelerinin mülkiyetine geçmiştir.

Günümüze oldukça iyi bir durumda gelen bu yapı caddeden geride yer alıp, üç katlı ve bir de çatı katından oluşmaktadır. Kâgir köşkün dış görünümü kütlevi olup, dikdörtgen olarak planlanmıştır. İtalyan mimarisine benzeyen köşkün cephelerinde ampir ve neo-rönesans üslubu görülmektedir. Cephesi basık kemerli profilli pencerelerle hareketlendirilmiştir. Köşkün bir ve ikinci katların önlerinde balkonlar yeralmaktadır. Zemin katın girişi yanlardaki ince, uzun pencerelerle çevrilmiştir. Kat aralarına silmeler yerleştirilmiş, iç mekânlarda eklektik süslemelere yer verilmiştir. Bazı yerlerde de bitkisel motifler  ve peyzajlar görülmektedir.

Meziki köşkü 1.sınıf tarihi eser olduğundan korunması gereken kültür varlıkları listesinde yer almaktadır.

Odaların dekorasyonu orjinal dokuya sadık kalınarak dönemin mobilyalarıyla dekore edilmiştir.

Toplam 15 adet odaya sahip olan köşk , bir dönem televizyonda yayınlanan Dudaktan Kalbe dizisi ve birçok reklam filminde mekan olarak kullanılmış , bu sayede tüm dünyadan ziyaretçileri kendisine hayran bırakmıştır.

King suit oda dışındaki odalarda konaklayan misafirler katlarda bulunan orjinal banyo ve tuvaletleri müşterek kullanırlar.

Binanın ön cepheye bakan odaları deniz manzaralı arka cepheye bakan odaları ise bahçe manzaralıdır.