Dilhayat Kalfa Hotel
Telefon

0 212 516 56 00

Sektör

Butik Oteller

Web Sitesi

http://www.dilhayatkalfahotel.com

Email

info@dilhayatkalfahotel.com

Çalışma saatleri

Bugün 07:00 - 18:30

Daha Fazla

Adres

Sultanahmet Mh. Tomurcuk Sk. No:1 Sultanahmet/Istanbul/Turkey

Firma Özellikleri Hesap

Fiyat Belirtilmedi

Dilhayat Kalfa Hotel  Özel Butik Otel

 

Sultanahmet'teki özel butik oteller

Fatih - Sultanahmet'teki özel butik oteller

 

Dilhayat Kalfa Hotel ismini ünlü Kadın Besteci Dilhayat Kalfa ‘(Hatun)dan almaktadır. Bilinenlere göre bu ünlü Kadın Bestekâr Osmanlı Topkapı Sarayı haremine cariye olarak girmiş ve haremde zamanın müzik hocalarından müzik dersleri alarak kendini yetiştirmiştir.

 

Hakkında az da olsa bilinenler şöyledir. Kesin olmamakla beraber 1670 ile 1740 yılları arasında yaşadığı bilinmektedir. Oldukça iyi Tanbur (müzik aleti) çaldığı söylenmektedir. Sultan III. Ahmet tarafından haremdeki hizmetkârlarının başı olan Kalfalık rütbesine getirilmiştir. Daha sonra Sultan III. Ahmet Dilhayat Kalfa’yı mükâfatlandırarak kendisine Sultanahmet Cami yakındaki işbu Dilhayat Kalfa Hotel olan bu Evi armağan etmiştir.

 

Dil hayat Kalfa hayatının son yıllarını bu evde sürdürmüş ve bilinenlere göre 1740 yılında bu evde ölmüştür. Bu bina eski hali ile ilgisi olmayan bir şekilde yığma metruk bir bina iken Avukat Turgut Tavşanoğlu tarafından satın alınarak mümkün mertebe aslına uygun olarak yeniden yapılarak bugünkü hale getirilmiştir.

 

Anıtlar Kurulunun özel izni ile bina içten Betonarme Karkas olarak inşa edilmiş dış cephesi ise eski hali olan ahşapla kaplanmıştır. Bina bugün itibariyle Cumbalı, üç katlı, ve beyaz renkli Osmanlı mimari tarzında edilmiş bir butik hotel olarak hizmete sunulmuştur.

 

Fatih'deki özel butik otelleri görmek için tıklayınız

Fatih'teki tüm otelleri görmek için tıklayınız

İstanbul'daki özel butik otelleri görmek için tıklayınız

İstanbul'daki tüm otelleri görmek için tıklayınız