Prof. Dr. Aytolan Yıldırım

Anabilim Dalı Başkanı
Adres
Abide-i Hürriyet Mah. 34381 Çağlayan/ Şişli
Telefon
-
Web Sitesi
http://oubs.istanbul.edu.tr/akademik.php?972=
1976 yılında Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulunda Yüksek Lisans derecesi ile mezun oldu. Aynı yıl Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Başhemşire olarak göreve başladı. 
 
 
1984 yılında kuruluşunda yer aldığı Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü görevine getirildi. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Psikiyatri Hemşireliği programında Bilim Uzmanlığı, 1995 yılında Sosyal Bilimler Enstitüsü Hastane ve Sağlık Kuruluşları programında Doktora derecesi, 1997 yılında Yardımcı Doçent ve 2002 yılında Yönetim Organizasyon alanında Doçent ünvanı aldı.
 
 
Kesintisiz 22 yıl süren hemşirelik müdürlüğü görev süresi içinde hemşirelik hizmetlerinin bilimsel temelli ve profesyonel yönetim anlayışı içinde yürütülmesine ve hemşirelik hizmetlerinde kalite güvence sistemi uygulamalarını başlatılmasına ve ISO 9001:2000 kalite belgesi alınmasına öncülük yaptı. 30 yıl süren klinik yöneticilik deneyimi sonrasında Eylül 2005 tarihinde İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksek Okulu Hemşirelikte Yönetim Anabilim Dalında göreve başladı. Ocak 2009 tarihinde mevcut görevi yanı sıra yeniden İstanbul Üniversitesi hastanelerinde hemşirelik hizmetlerinin yönetim ve organizasyonundan sorumlu Hemşirelik Direktörlüğü görevine getirildi. Hemşirelikte akademik derecelerini klinik uygulama alanında elde eden Aytolan Yıldırım’ın, ulusal ve uluslararası dergi/ kitaplarda mesleki nitelikte yayınlanmış birçok eseri mevcuttur. Sağlık Politikaları, Sağlık Mevzuatı, Hastane ve Hemşirelik Yönetim vb. konularda çok sayıda mesleki projelerde görev alan Yıldırım, eğitim ve akademik çalışmaları yanısıra Türk Hemşireler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı olarak mesleki çalışmalarını aktif olarak sürdürmektedir. Halen İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Hemşirelikte Yönetim Anabilim Dalı Başkanlığını da yürütmektedir.
Benzer Uzmanlar
Cevapladığı Sorular