Levent Karaduman

Sanatçı
Adres
Fezipaşa Cd. No.261 K.3 D.5 Karagümrük/İSTANBUL
Telefon
0212 521 99 44
Web Sitesi
http://www.leventkaraduman.com/
1978 yılında Bartın’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra İstanbul’a yerleşti. Orta ve lise eğitimi ile birlikte İslami ve Arabî ilimleri tahsil etti. 12 yıl süren tahsili esnasında 1992 yılında eski hat örneklerini inceleyerek çalışmalar yapan sanatçı 1995 yılında hattat ve ebrucu Fuat BAŞAR’dan sülüs ve nesih hat meşkine başladı.
 
2003 yılında icazet alarak kendi özgün eserlerini yurtiçinde ve yurtdışında açılan sergilerle sanatseverlerin beğenisine sundu. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda hat hocalığı yaptı. Hat sanatını estetik açıdan çizgi bilimi olarak değerlendirip bu alanda araştırmalar ve incelemelerde bulunmaktadır.
 
Yurtiçinde ve yurtdışında bir çok özel koleksiyonda eserleri bulunmakta olup, çoğu birbirinden farklı şekilde tasarlanmış 136 hilye-i şerif, 50 civarında istif,  aralarında Şekerzade Mehmet Efendi ve Derviş Ali gibi üstadların da bulunduğu 50 civarında Kur’an-ı Kerim, kıt’a ve Hilye-i Şerif’i restore, tashih ve taklit ederek eksiklerini tamamladı. Celî sülüste Sami Efendi, sülüs-nesihte Mehmed Şevki Efendi ekolünü takip eden Levent Karaduman, tarih boyunca yapılmış olan 1000 civarındaki besmele istifine ilaveten 18 yeni besmele istifi yaptı. Çeşitli cami, çeşme, tekke ve türbelerde de eserleri bulunmaktadır. Klasik hat sanatı çizgisi dahilinde modern ve çağdaş eserler üretmeye devam sanatçı, çalışmalarına Küçükayasofya’da bulunan atölyesinde devam etmektedir.
 
Benzer Uzmanlar