Abdülhamit Çakmut

Mekder Derneği Başkanı
Adres
Acıbadem, Dörtyol Işıklar, Sarayardı Cad. Çakmak İş Merkezi No:82/10 Kadıköy-İstanbul/Türkiye
Telefon
0216 349 11 14 - 0216 336 16 62
Web Sitesi
http://www.mekder.org/

Abdülhamit Çakmut; Mevlâna Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı ve Kurucusu. 

1953 yılında Erzurum'da doğdu. 

1978 yılında Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Türkçe bölümünden mezun oldu. Ardından İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Klasik Türk Müziği bölümüne girdi ve buradan 1986 yılında mezun oldu.

1975 - 2003 yılları arasında İstanbul Bayındırlık İskan Müdürlüğü'nde işletme teknisyeni olarak çalıştı, 2003 yılında emekli oldu. 

Uzun yıllar tasavvuf ve Mevlevilik incelemeleri ve araştırmaları sonucunda 1999 yılında Mevlâna Eğitim ve Kültür Derneği - Galata Mevlevileri Sema ve Tasavvuf Topluluğu'nu kurdu ve halen dernek başkanı olarak çalışmalarına devam ediyor. 

Çakmut, Mevlâna Celaleddin Rumi'nin "Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol" felsefesini ilke edinen Dernek adına bütün sanat dalları ile birlikte Türk kültürünü tanıtmak gayesi ile yurtiçi ve yurtdışında tasavvuf ve sema, Tasavvuf Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği gösteri çalışmalarını sürdürüyor. 

A.B.D., İtalya, İspanya, Almanya, İngiltere ve İsviçre gibi dünyanın pek çok ülkesinde gösteri ve festivallere katıldı. 

Dernek olarak, 2003 - Davos Dünya Zirvesi'nde dünya liderlerine, Papa'nın İspanya ziyareti sırasında kurulan barkovizyonlar da dahil olmak üzere dünya üzerinde 2 milyon kişinin izlediği tasavvuf ve sema gösterileri yaptı.

Kültür Bakanlığı onayı ile her ayın 1. ve 3. pazar günleri saat 15:00'te Mevlevi kültürünün özüne sadık kalarak sema törenleri ve Tasavvuf Müziği konserleri icra eden Dernek, Adalet Bakanlığı ile ortak bir çalışmaya girerek cezaevlerine sema ve tasavvuf dinletileri sunuyor.

Mevlevilik ile ilgili makaleleri yayımlanan Çakmut, Mevlevilik ve Hz. Mevlâna felsefesi konularında birçok televizyon programına, açık oturuma konuşmacı ve yorumcu olarak katıldı. 

Kurucusu ve başkanı olduğu Mevlâna Kültür ve Eğitim Derneği adına A.B.D.'deki Harvard Üniversitesi'nden; Kültür Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve ve çeşitli belediyelerden takdir ve ödüller aldı. 

Benzer Uzmanlar