Üsküdar III. Ahmet Çeşmesi

12002 İzlenme

III. Ahmet in İstanbula yaptırdığı çeşmelerin sayısı 300'lerle ifade ediliyor.  Padişahın su medeniyetine katkısı büyük. Bu çeşme Üsküdar iskelesinin karşısında bulunanıdır. Çeşmenin dört bir yanında kitabe bulunmakta.

Üsküdar MeydanıÜsküdar III. Ahmet Çeşmesi’nda iskelenin karşısında bulunan Sultan III. Ahmet Çeşmesi, 1728 yılında boğazdan gelip geçen yolcuların ihtiyaçlarını görmesi amacıyla, deniz kenarına inşa edilmiş; bugünkü yerine meydan düzenleme çalışmaları sırasında taşınmıştır.

Som mermerden olan III. Ahmet Çeşmesi’nin, III. Ahmet ve Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın birlikte hazırladıkları kitabesi; III. Ahmet’in celi sülüsüyle yazılmış, çeşmenin üzerindeki beyitler dönemin ünlü şairlerinden Nedim, Şakir ve Rahmi tarafından kaleme alınmıştır. S ve C kıvrımların ve bezemelerin bir hayli güçlü olduğu çeşmede, çokgen gövde belli bir yükseklikten sonra kare prizmaya dönüşmekte; çeşmenin çokgen prizma gövdesindeki nişlerin üzerindeki rozetler, çeşmeye farklı bir hava katmaktadır. Çeşmenin Cephe tasarımında kullanılmış vazolardaki lale, gül ve krizantem işlemeler, çeşmedeki sanatsal işçiliğin güzel örnekleri arasında gösterilebilir. Ayrıca; mukarnas, sivri kemer ve palmet gibi çeşmenin diğer mimari güzellikleri çeşmeye göz alıcı bir estetik katmıştır.

Bugün Üsküdar’ın en işlek caddelerinden olan Hâkimiyeti Milliye ve Paşalimanı Caddesi’nin kesiştiği kavşakta kalan çeşme, İstanbul en güzel çeşmelerinden biridir.


Üsküdar'daki Oteller

Üsküdar'daki bütün ot...

HitForm Life Club - Üsküdar

HitForm Life Club, vizyon...

Üsküdar'daki Spor Salonları

Üsküdar'daki tüm spor ...

Üsküdar'daki Rent A Car Firmaları

Üsküdar'daki rent a car...

Çamlıcadaki İnşaatlar

Şehrin merkezinde Çaml...

Üsküdar'daki Sürücü Kursları

İstanbul Üsküdar'da eh...

Üsküdar Güzeltepe Birlik Camii

Çamlıca’ya yapılmas...

Üsküdar III. Ahmet Çeşmesi

III. Ahmet in İstanbula ...

Dünden Bugüne Üsküdar

İlçeye adını, güneyb...

Üsküdar'daki Kreşler ve Anaokulları

Milli Eğitim Bakanlığ...