Unkapanı Ayın Biri Kilisesi

3387 İzlenme

 

İstanbul Unkapanı’ndaki yer alan ve halk arasında  ‘Ayın Biri Kilisesi’ olarak bilinen Meryem Ana Kilisesi’nde,  binlerce insan akın ediyor. Sadece Hristiyanlar değil, Müslümanlarda gelip dileklerini paylaşıyorlar. Bebek isteyenler, işsiz olanlar, evlenmek isteyenler buraya akın ediyorlar.

Bir kadın seyyar satıcısı ise bilgece bir tavırla, “Cebinde ‘İşim hayırlı olsun’ yazısını taşıyanlar, çekim yasasını devreye sokmuş oluyor. Ve dilekleri yerine geliyor” diyor.

Kilisenin Mucize Hikayeleri

Ayın Biri Kilisesi içinse insanların tanık oldukları bazı olaylar mucize şekilde halktan halka anlatılıyor. Dilsizlerin konuştuğu, engellilerin yürüdüğü, bebek dileklerinin gerçekleştiği, gibi sayısız hikâyeyle ün yapmış olan kilise ünlü simalarda yer vermiş. Kiliseye sadece Hristiyanların gelmediği hatta %90 kişinin Müslüman olduğu söylentiler arasında.

Nasıl Dilek Diliyorsunuz?

Kiliseye gelenler mum alıp yakarak dileklerini diliyor, kimileri haç çıkartıp dua ediyor.  Kilise girişinde anahtar ve mumlar satılıyor. Bu mumlar ve anahtarla Meryem Ana ikonunun önünde kurulan kutuları anahtarınızla açmaya çalışırken, dileklerinizi de tekrarlıyorsunuz. Daha sonra Meryem Ana suyundan içiyorsunuz ya da bir şişe satın oluyorsunuz. Aldığınız ya da içtiğiniz sularla birlikte beyaz bir perdenin önündeki sıraya geçiyor ve dileğinizi kutsatıyorsunuz. Patrikhane görevlilerinin çalıştığı kilisede, her ayın birinde 18 kilo minik anahtar satılıyor. Dileğiniz kabul olursa şayet diğer ayın birinde kiliseye gelip anahtarı teslim ediyorsunuz. 

Sıradaki Video

Adile Sultan Kasrı

2016 İzlenme


Moda İskelesi

Moda İskelesi, İstanbul...

Bozdoğan Su Kemeri

İstanbul’un Fatih İl...

Alman Çeşmesi

İstanbul’da Sultanahme...

Unkapanı Ayın Biri Kilisesi

İstanbul Unkapanı’nda...

Ayşe Sultan Çeşmesi

1598 yılında inşaat ed...

Alay Köşkü

İstanbul’da Gülhane P...

Aynalıkavak Kasrı

Haliç kıyılarını 3y...

Beylerbeyi Sarayı

16.yy in ikinci yılında...

Çemberlitaş

Çemberlitaş sütunu, MS...

Adile Sultan Kasrı

İstanbul’un Üsküdar ...