Soğukçeşme Sokağı

40591 İzlenme

Soğukçeşme Sokağı hakkında aradığınız tüm içerik ve videolara iamistanbul.tv'den ulaşabilirsiniz.

Günümüzün Osmanlı Sokağı

Sokağa girdiğiniz an yaşadığınız şehrin değiştiğini hissediyorsunuz... Köşeyi döndüğünüzde fesi başında, şık takım elbiseler giymiş biri çıkacak sanıyorsunuz. Buram buram Osmanlı kokuyor sanki buralar. Sivil Osmanlı mimarisinin günümüz yorumuyla şekillendirilmiş evleri, dar, insancıl ve de sevimli havasını solumak  fırsatı sunarken geçmişe bir an olsun gitmek isteyenler için Soğukçeşme Sokağı doğru seçim olur.

Osmanlı izlerini taşıyan, Soğukçeşme Sokağı İstanbul'un Sultanahmet semtinde yer alan, üzerinde tarihsel evlerin bulunduğu küçük bir sokaktır. Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı arasında, tarihi İstanbul evlerinin yer aldığı bu sokak trafiğe kapalıdır. Soğukçeşme Sokağı, adını yine bu sokakta bulunan, III. Selim dönemine ait mermer bir Türk çeşmesinden alıyor.

Topkapı Sarayı’nın duvarına yaslanmış cumbalı, kafesli, 2-3 katlı, 8-10 odalı ahşap evlerin oluşturduğu sokağın geçmişi 18. yy. kadar dayanıyor. Yıllar önce çıkan yangınlarda oldukça tahribat gören bu evler, o dönemlerde sahipleri tarafından da terkedilmiş. 1985 yılında, restore edilen dokuz tarihi ev şimdilerde pansiyon olarak işletiliyor.

Soğukçeşme Sokağı'nın gözbebeği ahşap evlerin isimleri de var; Yaseminli Ev, Mor Salkımlı Ev, Hanımeli Ev gibi adlarını etrafına dikilen çiçeklerden almıştır. Evlerden biri günümüzde İstanbul Kitaplığı olarak kullanılmaktadır.

Tarihi evler sırtını saraya dayamış

Sokağı farklı kılan bir diğer özelliğide, bütün evler, arkadaki saray duvarına yapışık olarak inşa edilmiş olması.İçeriye doğru yüründüğü zaman farkedilir ki, başka bir çözüme imkan yoktur, yani yol epeyce dardır. Sol tarafta, Ayasofya’nın önce binası, sonra bahçesi yer alır, sağ taraftaki yüksek saray duvarının önüne de, bu dizi tarihi evler sıralanmıştır. Yol boyunca biraz ileride yine sağ tarafta, önce küçük bir konak hamamı, ondan birkaç ev ötede ise, büyük bir Bizans Sarnıcı da yer alır. Yoldan yüksekliği 3 metre kadar, uzunluğu ise 16 metreyi bulan bu masif Bizans yapısı bulunuyor.

 

.
 


Florya'daki İstanbul Akvaryum

Dünya denizlerinde yaşa...

İstanbul Üniversitesi – Botanik Park

İstanbul Üniversitesi B...

Ortaköy Supper Club

Supper club, Amsterdam’...

Troya Hotel İstanbul

Taksimdeki Otellerden Roy...

Denizden Haliç

Şehrin en eski semtlerin...

Çemberlitaş

İstanbul'un eski semtler...

Atatürk Evi Müzesi

Avcılar’da Mustafa Kem...

Siyavuşpaşa Kasrı

Siyavuşpaşa Kasrı ya d...

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Müzesi, İstan...

Heybeliada Deniz Lisesi

Heybeliada Deniz Lisesi, ...