Snowboard nedir?

2225 İzlenme

Türkiye’de gün geçtikçe rabet gören Snowboard sporu gençlerin yeni gözdesi haline geldi. Ekibimiz iamistanbul.tv takipçileri için bu spor dalını görüntüledi.

Snowboard nedir?

İlk tasarlanmaya başlandığında kızak tarzında dizayn edilen Snowboard'a daha sonraları bağlamalar eklenerek kullanım rahatlığı sağlanmış ve bu da Snowboard'un popülerliğini arttırmıştır. Özellikle giysilerinin günlük giysilere yakın tarzda tasarlanması, Snowboardçu'nun yan ve esnek duruşu bilhassa gençler arasında bir anda Snowboard'u bir tutku haline getirmiştir. Kayak kökenli insanlar içinde hızla Snowboard öğrenme isteği doğmuştur.

Dünya çapında snowboard’un popülerlik kazanması Türkiye'yi 90li yıllardan itibaren etkilemiştir. Ülkemizde en çok snowboard sporunun yapıldığı dağlar Uludağ, Kartalkaya, Ilgaz, Palandöken, Erciyes ve Davraz’ dır.

Snowboard Tarihi

70li yılların başlarında Bob Webber, Tom Sims, Jake Burton Carpenter, Chuck Barfoot ve Dimitrijie Milovich'tan oluşan surf tahtası dizayn eden grup tarafından düşünülmüş ve prototipleri oluşturulmuştur. İçlerinden Bob Weber 1972 yılında snowboard’un patentini alarak ilk resmi snowboardu yaratmıştır. Önceleri snowboard yarışmalarına katılan üniversite öğrencisi Burton, daha sonralarda bunu geliştirmeyi kafasına koymuştur. Snowboardla önceden ilgilenenler bu soyadlarının bazılarını çoktan duymuşlardır. Özellikle Bob Weber'den 1990 yılında patenti alan Jake Burton'in kurduğu Burton firması günümüzde de snowboard sektörünün en gözde markalarındandır.

Akik Taşının Faydaları Nelerdir?

Akik Taşı, canlılık veren enerjisiyle, ke...

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dolgu, çürük nedeniyle zarar görmüş bir...

Menenjit Nasıl Bir Hastalıktır?

Menenjit, beyni saran zarların iltihaplanmas...

Sıradaki Video

Makro Lens Nasıl Kullanılır?

1573 İzlenme


Şehir Bisikletinin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Standart tipik bir şehir...

İleri Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Trafik kazaları yüzünd...

Motorda Titreme Neden Olur?

Aracınızın motorunda n...

Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir?

Teşvikiye Camii İmam Ha...

Tüp Bebek Tedavisi Ücreti Ne Kadardır?

Çocuk sahibi olmak istey...

Erkek Bakımı

Günümüzde bayanlar kad...

Hangisi Sizin Göz Renginiz?

Göz renklerimiz yüzüm...

Normal Doğum Nedir?

Normal doğum, (Vaginal) ...

Kornea Nakli Nedir?

Kornea Nakli dünyada en ...

Yüzme Teknikleri Nelerdir?

Serbest yüzme stiline be...