SETI, Uzaylı Aramaya Devam Edecek

12140 İzlenme

1985 yılından beri aktif olarak uzayda hayat araştıran Amerika'nın SETI Enstitüsü araştırmalarına devam edeceğini açıkladı.

SETI Enstitüsü, son 5 yıldır araştırma fonlarındaki desteğin azalması nedeniyle araştırmalarını durdurma noktasına gelmişti.

SETI ilk kurulduğunda NASA'dan ve uzay araştırmalarına meraklı işadamlarından gelen destekle 50 milyon dolar harcayarak 350 adet anten kurmuştu. Bu antenlerle gelişmiş uzaylıların varlığını gözlemek için uzaydan gelen elektromanyetik dalgaları, doğal olmayan radyo emisyonlarını takip etti.

Özellikle Holywood yıldızlarından Jodie Foster'in "Contact" isimli filmiyle dikkatleri çeken ve bu yolla projelerine destek kazanan SETI, NASA'nın araştırma bütçelerinin de küçülmesiyle araştırmalarına ara vermişti. Geçen hafta 200 bin dolarlık bir proje desteği kazanan SETI, yaptığı basın toplantısıyla E.T. arama çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Enstitü yönetim kadrosundan Tom Pierson ilk 5 ayda çalışmalarına hız vereceklerini, 2013 yılına kadar elde edilecek diğer maddi desteklerle yarım kalan araştırmalarına bir şekil vereceklerini açıkladı. SETI bu destekle Mars'ta hayat izleri araştıran ekiplerle de birlikte çalışma imkânı bulabilecek.


Mikro İşlemci Nedir?

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

İntel ve Amd İşlemci Farkı

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

Bilgisayara Format Atmak İçin Nelere İhtiyacımız Var?

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

Dizüstü Bilgisayarlarda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

Virüsler Bilgisayarı Nasıl Etkiler?

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

İşlemcide Çok Çekirdek Olmasının Faydaları

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

Greenmate Araç Tutacağı

Yavuz Selim Yılmaz (tekn...

General Mobile Discovery Özellikleri

Telpa teknoloji uzmanı Y...

Greenmate Power Bank

Telpa teknoloji uzmanı Y...

Greenmate Bluetooth Hoparlör

Telpa teknoloji uzmanı Y...