San Diego Hayvanat Bahçesi

13168 İzlenme

San Diego Hayvanat Bahçesi Kaliforniya, San Diego'daki Balboa Parkında bulunan, 4.000 hayvanı ve 800'den fazla türüyle dünyada bulunan en büyük ve gelişmiş hayvanat bahçelerinden biridir.
 
Kar amacı gütmeyen özel San Diego Hayvanat Bahçeleri Derneğince San Diego şehrinden kiralanmış 0.40 km²'lik park alanında işletilir ve bütün hayvanların, donanımın ve diğer gelirlerin sahibi San Diego şehridir.
 
Özellikleri
 
Hayvanat bahçesi parkın %75'ini gezdiren rehber otobüs turu sunmaktadır. Alanda, hayvanat bahçesini havadan görme imkânı sunan ve baştan başa gezmeyi hızlıca sağlayan havasal gondollar bulunur. Görülecek yerler genellikle doğal yaşam alanının bir parçası şeklinde dizayn edilmiştir.
 
Vahşi hayatta doğal bitkilerle yanyana yaşayan çoğu farklı hayvan aynı alanlarda sergilenir. Afrika yağmur ormanlarından (özellikle goriller), Arktik tayga ve tundraların yazlarında bulunan (özellikle kutup ayıları) türlere kadar dağılım alanına sahiptir. İçinde uçulabilinen en büyük kuşhanelerden bazıları burdadır. Bazı türler, görülmez teller ve kuşların izlenmesi için karartılmış pencereler ve (büyük memeliler için yapılmış) havuzlar ve açık hava çukurlarıyla "doğasında"dır.
 
San Diego Hayvanat Bahçesi ayrıca hayvanat bahçesinden daha geniş şartlara yayılan hayvanların sergilendiği San Diego Yabani Hayvan Parkını da işletir. Hayvanlar düzenli olarak bu iki park arasında dünyadaki diğer hayvanat bahçelerinde genellikle uygulanan Türlerin Yaşam Planına (SSP) uygun olarak transfer edilirler.
 
Serin, güneşli deni kıyısı iklimi çoğu hayvan ve bitki türü için uygundur. Geniş bir kuş, sürüngen ve memeli koleksiyonun yanı sıra, ayrıca bilimsel amaçlı yetiştirilen arboretumda nadir bir bitki koleksiyonu bulunur. Bahçecilik çabalarıyla bazı nadir hayvan besinleri de yetiştirilir. Örneğin, hayvanat bahçesi pandalar için Çin'den getirilmiş 40 çeşit bambuyu ve koalalar için 18 çeşit de okaliptüsü yetiştirmektedir.
 
Hayvanat bahçesi genel giriş için cüzi bir ücret karşılığında halktan üyelik alır ve halihazırda 250.000 kadar üyesi bulunmaktadır.
 
Üyelikle, yıllık giriş hakları, misafir geçişleri ve hayvanat bahçesinin dergisi ZooNooz aboneliğine de sahip olunur. Gelir, hayvanların korunmasına, hayvanat bahçesi eğitim desteğine, bilime ve doğal kaynakların korunmasında kullanılır. Örneğin, bir araştırma bölümü merkezi olan "Tehlike altındaki türleri yaşatma ve koruma" (CRES) gibi. Bu merkez, türlerin korunmasında ve doğal yaşamın desteklenmesinde oldukça aktiftir. 
 
CRES, Kaliforniya kondoruları, pandalar, kaplanlar ve Afrika kara gergedanları gibi soyu tehlikede olan bir çok türün korunma merkezidir. Çoğu tür, özel olarak çoğalmaları sağlandıktan sonra uygun görülen doğal yaşam ortamlarına tekrar salınır. Merkez, çok sayıda profesyonel genetikçi, sitolojist, veterineri bünyesinde çalıştırır ve "hayvanat bahçesinin dondurucusunda" saklanılan yumurta ve spremlerle üretimde kolaylık sağlanır. Bilinen normal çabalarına ek olarak, internet sayfası ve bir süre için Joan Embery ile yapılan kısa bir televizyon programı bulunmaktadır. Joan Embery, çeşitli hayvanları programına ödünç alarak getirmiştir.
 
San Diego Hayvanat Bahçesi, sadece Kaliforniya Ünivesitesi Veterinerlik Fakültesinde eğitim gören öğrencilerden stajyerlerini kabul etmektedir. Koruyucuları sendikaya bağlıdır.
 
Hayvanat bahçesi, hayvanlarını gerçekten değer biçilmez saymaktadır. San Diego Hayvanat Bahçesi, sergilemesini tümüyle açık alanda yapan dünyanın birkaç temel hayvanat bahçesinden biridir; aslında tek temel sergileme binası "Sürüngen Binası"nda bulunur.
 
Tarihçe
 
San Diego Hayvanat Bahçesi 1915'de bırakılan Panama-Kaliforniya ekzotik hayvan sergilerinden oluşmaktadır. Dr. Harry Wegeforth 2 Ekim 1916'daki toplantıyla "San Diego Hayvanat Bahçeleri Derneğini" kurmuş ve başlangıçta örnekler Bronx Hayvanat Bahçesinde izlenmiştir. Balboa Parkında Ağustos 1921'de bulunan alanla hayvanat bahçesi ertesi yıl taşınmaya başlamıştır. ZooNooz 1925'lerin başlarında yayımlanmaya başlamıştır.
 
San Diego Hayvanat Bahçesi, "kafesiz sergileme" yapılarıyla öncü olmuştur. Hayvanat bahçesinin CRES merkezi 1975'de kurulmuştur. CRES, 2005'de görevini tam anlamıyla yapmak için "tehlike altındaki türleri yaşatma ve koruma" bölümü altında adını değiştirmiştir.
 

Sicilya

Sicilya, Akdeniz'in en b...

Manş Tüneli

Manş Tüneli, İngiltere...

Braşov

Romanya'nın bir şehri v...

Ayvalık

Türkiye Cumhuriyeti'nin ...

Dünyanın En Tehlikeli Havalimanları

Kimi dağların arasında...

Taj Exotica Resort

Taj Exotica Resort Maldiv...

Sokotra Adası

Sokotra dört adadan ve A...

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, Güney Büy...

St Moritz Kayak Merkezi

İsviçre’nin Graubünd...

Yellow Tree House

Pacific Environments Arch...