Php Nedir?

Tuncay Bozkurt

Yazılım Uzmanı

3 Video

Uzmanın Tüm Videoları

11272 İzlenme

PHP Nedir ? Yazılım Uzmanı Tuncay BOZKURT iamistanbul.tv takipçileri için anlattı.
PHP bir script dilidir ve PHP ile yazılan kodlar bir editörde yazılıp PHP veya (kullanılan sürüme göre) PHP, PHP3 gibi uzantılı dosya olarak kaydedilir. PHP ile yazılan dosyalar derlenmezler (compile edilmezler). Sadece Web Server’da bu dilde yazılmış scriptleri yorumlayabilecek bir PHP yorumlayıcı program mevcuttur. Bu yorumlayıcı yazılmış PHP scriptlerini Web Server’ ın anlayabileceği bir biçime dönüştürür ve yollar. 

Bir PHP betiğinin Perl ya da C gibi dillerden ne kadar farklı bir yapıda olduğuna dikkat edin. HTML kodu oluşturmak için bir sürü kod yazacağınıza, istediğiniz işi yapan bir PHP kodu yazıp onu HTML kodunun içine gömüyorsunuz. PHP kodu <?php ve ?> özel başlangıç ve bitiş etiketleri arasına yazılır. Bu etiketler "PHP kipine" rahatlıkla girip çıkabilmenizi sağlarlar.

PHP'yi Javascript gibi kullanıcı tarafında çalışan dillerden ayıran, sunucu tarafında çalıştırılıyor olmasıdır. Yukardaki örnekteki kodu kendi sunucunuzda çalıştırırsanız, sitenize bağlanan kullanıcılar kodu göremeyecekler ve müdahale edemeyecekler, yalnızca sonucu görebileceklerdir. Dilerseniz HTTP sunucunuzu bütün HTML dosyalarınızı PHP dosyası olarak görüp işleyecek hale bile getirebilirsiniz. Buna rağmen kullanıcılar sizin gerçekte sunucu taraflı bir uygulama kullandığınızı fark edemeyebilirler.

PHP kullanmanın en güzel yanlarından biri, yeni kullanıcılar için öğreniminin oldukça kolay olması ve aynı zamanda profesyonel kullanıcılar için ileri seviyede özellikler içermesidir. PHP'nin uzun özellikler listesini okumaktan korkmayın. Kısa sürede PHP ile programlamaya başlayabilir ve birkaç saat içersinde basit programlar yazmaya başlayabilirsiniz.

Uzmanımız Php hakkında merak edilenleri iamistanbul.tv için anlattı.


Windows Mac Nedir Farkları Nelerdir?

Son dönem işletim siste...

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri Nelerdir?

Programlama dilleri kendi...

Kartuş Dolumu Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda çıktılarl...

Toner Dolumu Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullananların...

Php Nedir?

PHP bir script dilidir ve...

Bilgisayar Nedir?

cep bilgisayarından süp...

Kurgu programları kaç çeşittir?

Adobe Premierre, Edius, F...

Windows 8 tanıtımı ve incelemesi

Microsoft Program Yöneti...