Panama Nasıl Bir Ülke?

12968 İzlenme

16. yüzyıla kadar Kızılderililerin yaşadığı Panama, İspanyol kaşiflerin bu toprakları keşfetmesiyle İspanya kolonisi olmuştur ve bu durum 1821 yılına kadar sürdü. Daha sonra bu tarihten 1903 yılına kadar Kolombiya’ya bağlı kaldı. 1903 yılında ABD’nin de desteğini alarak kendi bağımsızlığını ilan etti ve bunun karşılığında stratejik önemi büyük olan Panama kanalının kontrolünü ABD’ye bıraktı.

Bu ülke, bağımsızlığını ilan ettiği tarihten bugüne kadar irili ufaklı bir çok ayaklanmaya sahne olmuştur. Amerikan güçleri bu karışıklıkları gerekçe göstererek Panama kanalının güvenliğini sağlamak için  9 kez askeri müdahalede bulunmuştur. Şuan da ise Panama kanalının güvenliği tamamen Panama’nın kontrolü altındadır.

Panama genel olarak sıcak bir iklime sahiptir. Ülkede iki mevsim vardır; birincisi bol yağışın olduğu mevsim, ikincisi sıcak ve yoğun nemli olan mevsim. Ülke dünyanın en yoğun ve sık ormanlarına sahiptir. Topraklarında 2000’den fazla tropikal bitki yetişir. 

Ülkeye ait yüzlerce ufak ada mevcuttur. Ülkemizde yayınlanan Survivor programı da ülkenin başkenti olan Panama City’ye bağlı İnci Adalarında çekilmektedir.  Panama ülkemize vize uygulayan ülkeler arasındadır. Panama’ya havayolu ile Amsterdam üzerinden aktarma yaparak gidilebilir. Bu yolculuk ortalama 20 saat kadar sürmektedir. 


İtalya Nasıl Bir Ülke?

Dünyanın en güzel ülk...

Venezuela'ya Nasıl Gidilir?

Venezuela’ya ülkemizde...

Panama Nasıl Bir Ülke?

Ülkemizde yayınlanan S...

Aruba Nasıl Bir Ülke?

Aruba, Hollanda Krallığ...

Mısır'ın İsmi Nereden Gelmektedir?

Peki “Mısır” ne anl...

Madagaskar Taş Ormanları

Madagaskar'daki bu ormand...

Bangkok'un Gerçek İsmi

Asya'nın en gelişmiş ...

Ülkelerin Bilinmeyen Yönleri

Orta Asya'dan Afrikaya, A...

Güney Amerika Ülkesi Bolivya

Tarih boyunca yüzlerce d...

Asya Ülkesi Makao

Çin'in güney kıyısın...