Mısır'ın İsmi Nereden Gelmektedir?

13997 İzlenme

Mısır, İslamiyet’ten önce “Siyah Ülke” anlamına gelen “Kemet” ismi ile anılmaktaydı. Mısır ismi ise İslam’dan sonra verilmiştir. Mısır’ı fetheden Amr İbn-i As ve askerleri bu toprakların felsefi köklerine ve uzun tarihine hayran kalmışlardır. Bu etkilenmenin sonucunda bu bölgeye Mısır ismini vermeye karar vermişlerdir. 

 
Peki “Mısır” ne anlama geliyor? Neden Mısır? İşte cevabı;
Mısır ismi, Mim (M), Sad (S), ve Ra (R) harflerinden oluşmaktadır. Bu isimdeki her harf ülkenin derin tarihinde yaşadığı zorlukları anlatmaktadır. 
 
Mim (M) harfi “meşakkat” anlamını taşımaktadır. Ülke tarihindeki büyük zorlukları, eziyetleri ve çileleri anlatmaktadır. Sad (S) harfi “sabır” anlamını taşımaktadır. Ülkenin sürekli yaşadığı meşakkatlere sabır ettiğini vurgular. Ra (R) harfi ise “refah” anlamını taşımaktadır. Ülke halkının yaşadığı meşakkatlere karşı dirençli ve sabırlı davrandıkları ve bu sabrın karşılığında refaha kavuştuklarını anlatır. 
 
Tüm dünya bu anlamlı ismi kullanırken Avrupalı ülkeler bu ismi kullanmaktan her zaman çekinmiştir. İspanya – Egipto, İngiltere ve Fransa – Egypt, Almanya – Agypten demektedir. Sebebi ise Mısır’da bulunan Hristiyan azınlığa “kıptî” denmesidir. Batılı ülkeler Kıptîleri her zaman bu ülkenin gerçek sahipleri olarak gördükleri için Kıpti isminden türeyen isimleri tercih etmişlerdir. Egypt, Ägypten, Egipto” isimlerindeki altı çizili olan harfler kıptî anlamını taşımaktadır.
 

İtalya Nasıl Bir Ülke?

Dünyanın en güzel ülk...

Venezuela'ya Nasıl Gidilir?

Venezuela’ya ülkemizde...

Panama Nasıl Bir Ülke?

Ülkemizde yayınlanan S...

Aruba Nasıl Bir Ülke?

Aruba, Hollanda Krallığ...

Mısır'ın İsmi Nereden Gelmektedir?

Peki “Mısır” ne anl...

Madagaskar Taş Ormanları

Madagaskar'daki bu ormand...

Bangkok'un Gerçek İsmi

Asya'nın en gelişmiş ...

Ülkelerin Bilinmeyen Yönleri

Orta Asya'dan Afrikaya, A...

Güney Amerika Ülkesi Bolivya

Tarih boyunca yüzlerce d...

Asya Ülkesi Makao

Çin'in güney kıyısın...