Manş Tüneli

7364 İzlenme

 

Manş Tüneli, İngiltere ile Fransa'yı denizden birbirine bağlayan tünel. Manş Denizi'nin tebeşir kayalarından meydana gelen tabanında kolayca tünel açılabilceğini düşünen bir Fransız mühendis, 1802'de Dover Boğazı'nda iki kıyıyı birleştiren bir tünelin yapılmasını teklif etti. Napolyon tarafından beğenilen teklif savaş yüzünden askıya alındı. Bu tür teklifler 19. yüzyılda defalarca gündeme geldi. 1880'li yılların başlarında bazı özel kuruluşlar iki kıyı arasında bir demiryolu tüneli yapmak için kazılara başladılar. Tünel 1800 m'ye ulaştığında basının, İngiltere'nin güvenliği açısından projenin tehlikeli olduğu hakkındaki kampanyaları yüzünden yapım durduruldu.

Fransa ve İngiltere hükümetleri 1960'lı yılların ortalarında tünelin yapılması için tekrar anlaştılarsa da daha sonra yüksek maliyetleri gerekçe gösteren İngiltere, 1970'li yıllarda yapımı durdurdu. Bu süre içinde tünelin her iki taraftan 2,4 km'lik kısmı kazılmıştı. Manş Tüneli 1986'da tekrar gündeme geldi. Projenin maliyeti Fransız ve İngiliz firmalarından meydana gelen bir şirketler birliği tarafından çok sayıda bankadan borç alınarak ve hisse senedi çıkarılarak karşılandı. Dover ile Calais'yi birbirine bağlayan tünel 50.5 kilometre (31.4 mil) uzunlukta olup, 6 Mayıs 1994'te tünel açılışı yapıldı.

14.000 işçinin görev aldığı bu projede, milyonlarca metrik tonluk taş, toprak ve çamurun atılması için kazı makineleri kullanılmıştır. Bunlardan iki kazıcı ile kanalın iki ucundan kazmaya başlamıştır. Her biri bir lazer ışını yardımıyla yönlendirilmiştir.Tünel, Fransa ve İngiltere ortak yapımıdır.

Tünelin su altındaki bölümünün uzunluğu 38 kilometredir.

Piramitler

Mısır Piramitleri, Mısır’da yer alan es...

Iguazú Şelalesi

Iguazú Şelalesi, 1.320 km uzunluğunda Gün...

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı, Güneydoğu Anadolu bölgesini...

Sıradaki Video

Versay Sarayı

3342 İzlenme


Harley Davidson Müzesi

Harley-Davidson kurucular...

Manş Tüneli

Manş Tüneli, İngiltere...

Sicilya

Sicilya, Akdeniz'in en b...

Mariana Çukuru

Mariana Çukuru (Challeng...

Süleyman - Kudüs Tapınağı

Kudüs Tapınağı ya da ...

Londra Bilim Müzesi

Londra Bilim Müzesi, Bir...

Las Vegas

Las Vegas, ABD'nin Nevada...

İtalya daki Türk Köyü

İtalya'da bulunan Türk ...

St Moritz Kayak Merkezi

İsviçre’nin Graubünd...

Büyük Kanyon Ulusal Parkı

Büyük Kanyon Ulusal Par...