japon Kültürü Caddebostan da Tanıtılıyor

10157 İzlenme

Tarihler: 25 Şubat 2017 Cumartesi ~ 03 Mart 2017 Cuma 

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi

Adres: Bağdat Cad. Haldun Taner Sok. No:11 Kadıköy İstanbul
Telefon: 0216 467 36 00 - 0216 467 25 68
Faks: 0216 386 09 33
Web: http://www.ckm.gen.tr
E Posta: info@ckm.gen.tr

 

İsminizi Japonca yazmak, kimono giymek yada geleneksel çay seremonisi izlemek istiyorsanız Kadıköy’de bir hafta sürecek Japon Kültür Festivali’ne gidebilirsiniz. 

"Japon Kültür Festivali 25 Şubat-3 Mart tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi ev sahipliğinde Caddebostan Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek

Asya kıtasının iki ucunda bulunan Japonya ve Türkiye arasındaki dostluk, sanat ve kültür köprüsünü bu festivalle sağlamlaştırmak için yapılacak festivale Kadıköy Belediyesi ev sahipliği yapıyor. Japonya İstanbul Başkonsolosluğu himayesinde 25 Şubat-3 Mart tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde  (CKM) gerçekleştirilecek festivalde, Japon gelenekleri ve kültürü çeşitli yönleriyle tanıtılacak.

Festivalin zamanlaması, Japonya’da her yıl geleneksel olarak şubat sonundan mart başına kadar kutlanan “Hinamatsuri”ye (Oyuncak Bebek Bayramı) uygun olarak seçildi. Bu bayramda, özellikle kız çocuğu olan evlerde bahtının açık, kısmetinin bol olması için el yapımı oyuncak bebekler sergileniyor. Festival kapsamında bu gelenek Kadıköy’e taşınarak; Japon bebekleri merdivenli kırmızı bir kaide üzerinde sergilenecek.
 Festivalin teması da “Çocuk ve Hayal” olarak belirlendi, etkinlikler çocuklara ve çocuk olmayı unutmamış yetişkinlere yönelik olarak planlandı.

İlginç Etkinliker Var
Bir hafta sürecek olan festival sadece Japon kültürünü Türkiye’de tanıtmayı amaçlamıyor, aynı zamanda iki kültür arasında karşılıklı etkileşimi de hedefliyor. Japon ve Türk sanatçıları biraraya getiren “NİTTOTEN 6” resim sergilerinin bu yılki özel konuğu Japonya’nın en ünlü çocuk kitabı yazar ve çizerlerinden olan Kobayashi Yutaka olacak. 

Festivalde ikebana (çiçek düzenleme sanatı), bonsai atölyeleri düzenlenecek; katılımcılara kimono giydirilecek ve fotoğraf çekimi olacak; sumie (mürekkep sanatı), shodo (Japon kaligrafisi), origami (kağıt katlama) dersleri verilecek; Japon çocuk oyunları atölyeleri olacak; Japon dansı ve kılıç sanatı (İaido) gösterileri yapılacak; geleneksel Japon çay töreni canlandırılacak; Japon oyunu ‘Go’ turnuvası olacak; Japon filmleri gösterilecek.


Kültür-Sanata Bir Armağan Daha: Zorlu PSM Caz Festivali

Zorlu PSM Caz Festivali...

japon Kültürü Caddebostan da Tanıtılıyor

Kültür...

Biz

Biz Dans Etkinliği...

Kahve Dünyası Atölye-Çikolata Kursu

Atölye, Çikolata Kursu,...

Kantarın Topuzu

Kantarın Topuzu Sergisi ...