iPhone 5'in Özellikleri

12457 İzlenme

iPhone 5'in Tanıtımı
 
Apple, iPhone 5'i sonunda tanıttı. iPhone 5 yepyeni tasarım ve birçok yeni özellikle geliyor. 
 
Tasarım
 
iPhone 5, iPhone 4S'e göre yüzde 18 daha ince (7.6 mm kalınlığında) ve yüzde 20 daha hafif (112 gr.). Buna karşın ekran büyümesine rağmen hala 328 PPI görüntü sunabiliyor. Ekran yine retina. iOS ise artık ekrana dikey olarak satır başına her biri 176 piksellik 5 sıra ikon yerleştirmeye izin veriyor.
 
Ekran
 
Beklentiler boşa çıkmadı: iPhone 5'in ekranı 4 inç. 2 hafta önce internete sızan iPhone prototipi de doğru çıkmış oldu. O görüntülerde iPhone 5'in ekranının orantılı olarak büyütülmediği, bunun yerine ekranın genişlik olarak aynı fakat daha uzun olduğu görülüyordu. iPhone 5'in yeni ekranı, alt alta 4 ikon değil 5 ikon gelebilecek şekilde düşünülmüş. Tim Cook bu şekilde iPhone'un elde aynı rahatlıkla tutulabileceğini belirtiyor. 4 inç'lik yeni ekran 16:9 oran ve 1136x640 çözünürlük sunuyor.
 
A6 işlemci
 
iPhone 5'in en büyük sürprizi işlemcisi. iPhone 5, beklendiği gibi A5X işlemci yerine A5'in tam iki katı gücünde ve daha küçük boyutlarda olan A6 işlemciye sahip. Bu işlemci cihazın daha hızlı çalışmasını sağarken birçok uzmanın tahminini de boşuna çıkardı. Bugüne kadar Apple'ın A6 işlemci geliştirdiğine dair çok az yazı okumuştuk. Ancak Apple bu noktada birçok kişiyi ters köşe yaptı. A6 ayrıca iki katı daha iyi grafik görüntüleme yeteneğine sahip. Bu özellik iPhone için geliştirilen oyunlarda daha fazla ayrıntı demek.
 
Kamera
 
Beklendiği gibi iPhone 5 8 MP'lik kameraya sahip olacak. iSight kamera, iPhone 4S'in kamerasından yüzde 25 daha küçük ve yüzde 40 daha hızlı çekim yapıyor. f/2.4'lük diyafram değeri ise aynı kalıyor ancak daha ince ve daha az ışık altında daha net görüntü alabiliyor.
 
iSight kameraya eklenen en önemli yenilik ise panoramik fotoğraf çekebilme özelliği. Bu özellik sayesinde iPhone 5 28 MP'lik fotoğraflar çekebiliyor. Ayrıca iPhone 5, 1080p video kayıt yapabiliyor, 10 farklı kişiye kadar yüz tanıma yapabiliyor ve video çekerken fotoğraf çekebilmeye izin veriyor.
 
iPhone 5'in ön kamerası de geliştirilmiş. FaceTime kamera 720p HD görüntü alabiliyor. iPhone 4S'in ön kamerası VGA görüntü kalitesi sunuyordu.
 
LTE
 
iPhone 5 beklendiği gibi 4G LTE desteği ve bunun yanı sıra HSPA+ ve DC-HSDPA desteğine de sahip. Aynı zamanda iPhone 5'in wi-fi bağlantı hızı da yükseltilmiş. iPhone 5'in wi-fi adaptörü 802.11n üzerinde 2.4ghz ve 5ghz bağlantıyı destekliyor. Bu, wi-fi ile 150 Mbps hızla veri transferini mümkün kılıyor. iPhone 5'in bataryası ise 8 saat boyunca LTE bağlantı ile internette gezinmenize izin veriyor. Cihazın bekleme süresi ise 225 saat.
 
Bağlantı ünitesi
 
iPhone 5'in bağlantı arabirimi de değişti. Apple'ın 2003'ten beri kullandığı 30 pin'li bağlantı arabirimi iPhone 2007'de piyasaya sürüldüğünden beri ilk defa değişti. iPhone 5 artık 8 pin'li bağlantı arabirimine sahip. Bu yüzde 80 daha küçük bir bağlantı arabirimi demek. Eski bağlantı arabirimleri ise 29 dolardan satılacak olan bir aparat sayesinde kullanılmaya devam edebilecek.
 
Ne zaman satılacak?
 
iPhone 5 için ön siparişler 14 Eylül'den itibaren verilebilecek. 21 Eylül'den itibaren ise verilen siparişler kargoya verilmeye başlanacak. iOS 6 ise 19 Eylül'den itibaren iTunes üzerinden indirilebilecek. iOS 6 iPhone 3GS, iPhone 4, 4S ve 5 üzerinde çalıştırılabilecek.
 

Mikro İşlemci Nedir?

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

İntel ve Amd İşlemci Farkı

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

Bilgisayara Format Atmak İçin Nelere İhtiyacımız Var?

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

Dizüstü Bilgisayarlarda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

Virüsler Bilgisayarı Nasıl Etkiler?

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

İşlemcide Çok Çekirdek Olmasının Faydaları

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

Greenmate Araç Tutacağı

Yavuz Selim Yılmaz (tekn...

General Mobile Discovery Özellikleri

Telpa teknoloji uzmanı Y...

Greenmate Power Bank

Telpa teknoloji uzmanı Y...

Greenmate Bluetooth Hoparlör

Telpa teknoloji uzmanı Y...