Fransız Sokağı (Cezayir Çıkmazı)

20784 İzlenme

Beyoğlu'nun arka sokaklarında gizlenen, Fransız kültürünün aynası Cezayir Çıkmazı'ndan çıkmak istemeyeceksiniz. Beyoğlu'nda Galatasaray Lisesi'nin arka tarafında yalnızlığına terkedilmiş halde bulunan sokaklardan birisiydi Cezayir Sokağı. Yapılan kentsel dönüşüm projesiyle 'Fransız Sokağı' adını alan nam-ı diğer Cezayir Çıkmazı'nın geçmişi oldukça eski...

Fransız Sokağı

Gerçekleştirilen projeyle 1800'lerin sonu, 1900'lerin başı itibariyle yüzyılın değişimine tanıklık etmiş, farklı hayatların yaşandığı birkaç nesille birlikte kendi kaderine terkedilen binalar restore edildi. Tarihi yapıtlar, pembe ve sarı renklere boyandı, tentelerle donatıldı. Kaldırım taşları şimdiki haline getirildi, bölgenin tamamı için özel bir müzik sistemi kuruldu. 4 gün 4 gece süren açılışın ardından da İstanbul'un kültür, sanat ve eğlence yaşamındaki yerini aldı. Fransız Sokağı'nı süsleyen havagazıyla çalışan 100 yıllık sokak lambalarını Paris Belediyesi gönderdi.

Yeniden hayat bulan Cezayir Çıkmazı'nın yer taşları Paris'ten gelen mimarlarla çalışılarak düzenlendi. Sokağa adını veren Fransızlar, Beyoğlu’nda çok önemli izlere sahip. Zira Beyoğlu'ndaki ilk kahvehaneler, ilk oteller, ilk sinema ve tiyatrolar, 19. yüzyılda Fransızlar tarafından kurulmuş. Sokağın sol tarafındaki binaların tümü 1890-1910 yılları arasında İstanbul'da yaşamış Karaköy ve Eminönü rıhtımlarını inşa eden Fransız müteahhit mühendis Marius Michel'in imzasını taşıyor.

Ayrıca ünlü Fransız ressam Al-bert Mille de 1950'li yıllarda bu bölgede yaşamış. Fransız kültürünü yansıtmayı amaçlayan sokakta, değişik tatlar sunan cafeler, restoranlar ve sanat merkezleri bulunuyor.

Cafeleri, restoran barları ve gece kulüpleri ile genç-yaşlı birçok kişinin uğrak mekanları arasında yer alan Fransız Sokağı, aynı zaman da birçok filme de ev sahipliği yapmıştır. Fransız kültürünü her solukta yaşadığınız sokakta, eğlence mekanlarının yanı sıra sanat galerileri de yer alıyor.

 

İSTANBUL'DAKİ BARLAR İÇİN TIKLAYIN...

İSTANBUL'DAKİ GECE KULÜPLERİ İÇİN TIKLAYIN...

AVRUPA YAKASI'NDAKİ EĞLENCE MEKANLARI İÇİN TIKLAYIN...

Adres: İstiklal Caddesi, Cezayir Çıkmazı Sokak (Galatasaray Lisesi Arkası) , Beyoğlu

 

CEZAYİR ÇIKMAZI HARİTASI


Daha Büyük Görüntüle

      


Çiçek Pasajı

Beyoğlu'nda İstiklal Ca...

Nevizade Sokağı

İstanbul'da eğlence den...

Kumkapı Restaurantlar Sokağı

Eğlence denince İstanbu...

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü İstanb...

Fransız Sokağı (Cezayir Çıkmazı)

Çeşitli eğlence mekanl...