Facebook Nasıl Kuruldu ?

7146 İzlenme

Facebook Nasıl Kuruldu ?

Facebook ´un kuruluş hikayesi. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 sınıfı öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan facebook , öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsayan facebook , iki ay içerisindeki Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri´ndeki tüm okullar facebook ´da mevcuttu.

Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise facebook tüm e-mail adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirler. Temmuz 2007 itibarıyla, 34 milyon kullanıcısıyla dünyanın en büyük üniversite tabanlı kullanıcılarına sahip oldu.

Alexa istatistiklerine göre facebook 20 Ekim 2007 itibarıyla; Dünya´nın en fazla ziyaret edilen 7´inci sitesidir. Bunun yanı sıra; Kanada, Güney Afrika ve Norveç´in en fazla ziyaret edilen sitesi; İngiltere ve İsveç´in 2. en fazla ziyaret edilen sitesi, Mısır ve Panama´nın 3., ABD, Avustralya ve Türkiye´nin de 5. en fazla ziyaret edilen sitesidir. Aynı zamanda Türkçe, Facebook´da İngilizce dışında en çok kullanılan dildir.

Sıradaki Video

Elektriğin İcadı

22111 İzlenme


İnternetin İcadı

1985 yılında kullanılm...

Kazara bulunan icatlar

Dünya'da hangi icatları...

Leonardo da Vinci'nin Eserleri

İnsanlık tarihinin en i...

Yer Çekimi Kanunu Buluşu

Newton'ın matematikte ne...

Elektriğin İcadı

1879'da Edison bir elektr...

Özel Görelilik - Genel Görelilik Kuramı Buluşu

19. yüzyılın sonların...

Füze'nin İcadı

Uzaya gitmede büyük bir...

Kadınların Buluşları

Hazır 8 Mart Dünya Kad...

Facebook Nasıl Kuruldu ?

Facebook ´un kuruluş hi...

Telsiz ve Radyonun İcadı

Florasan lambayı, neon ...