Dil Sertifikaları Nerelerde Kullanılır?

Neslihan Erdoğan

Eğitmen

6 Video

Uzmanın Tüm Videoları

12012 İzlenme

Neslihan erdoğan (Müşteri İlişkileri Müdürü) Eğitim Sonunda Alacağımız Sertifikaları Nerede Kullanabiliriz Sorusunu Yanıtlıyor?

British Side İngilizce Dil Okulları bünyesinde Müşteri İlişkileri Müdürü olarak görev yapan Neslihan Erdoğan iamistanbul.tv takipçileri için Dil Eğitimi konusunda sorulan soruları cevaplıyor.

IELTS
IELTS, British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilen bir dil sınavıdır.
 
IELTS Türkiye'de, İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulanır fakat bu sınavın bütün başvuru işlemleri sadece British Council İstanbul ofisinden yapılmaktadır.
 
IELTS, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika gibi birçok ülkelerdeki üniversite ve şirketler tarafından kabul edilmektedir.  Türkiye’de IELTS’i kabul eden üniversite ve şirket sayısı ise gün geçtikçe artmaktadır. Örneğin: Boğaziçi, Bilkent, Bilgi, Yeditepe Üniversiteleri ve THY, Yapı Kredi ve Akbank gibi. Ayrıca göçmenlik büroları ve devlet kurumları da IELTS sınavını tanımaktadırlar. YÖK’de IELTS’nin ÜDS ve KPDS’ye denkliğini kabul etmektedir.
 
IELTS Sınavı Academic ve General Training olmak üzere iki modül seçeneğine sahiptir. General Training modülü genelde göçmenlik başvuruları için tercih edilir, Academic modül ise eğitim alanında yapılan başvurularda tercih edilmektedir. 
 
TOEFL
 
TOEFL’dan alınan skor, şu anda Yale Üniversitesi’nden Oxford Üniversitesi’ne kadar genel anlamda her alanda geçerli olan bir skordur.
 
Üniversitelerde kesin bir geçerliliği vardır. Türkiye’deki üniversitelerin tamamında ve 110 ülkede 6000’in üzerinde üniversite ve enstitü tarafından kabul gören bir sınav türüdür. Dolayısıyla hangi üniversiteye giderseniz gidin, TOEFL veya IELTS sınav sonucu istemektedirler.
 
Kamu ve özel kurumlar arasında da TOEFL’in belirleyiciliği artmaktadır. İşe alımlarda eleman seçimi konusunda ihtiyaç olsun veya olmasın TOEFL, artık bir kriterdir. Bu bakımdan kişilerin önündeki kapıları açan bir etken haline gelmiştir. Yeri geldiğinde diplomadan daha fazla değer taşıyabilmektedir. Dolayısıyla şu anda yüzlerce binlerce kişi tarafından talep edilen bir sınav durumundadır.
 

Çocukların Dinleme Becerilerini Ölçen Sınavlar

Dil eğitimini eğlenceli...

Computer Based ve Paper Based Sınavları

Paper Based: Kağıt üze...

Dil Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Değişen ve durmadan gel...

Dil Sertifikaları Nerelerde Kullanılır?

IELTS, British Council (B...

FCE Sertifikası Alanlar Ne Yapabilir?

Bu sertifika birçok öze...

FCE Sınavı Nedir?

Orta seviye üstü bir s...

IELTS Sınavı Nedir?

IELTS de Toefl gibi ulusl...

Yurtdışında Master Yapmak İçin Gereken Sınavlar

IELTS İngiltere, Avustur...

Yurtdışında Yerleşim Vizesi Almak İçin Gereken Sınavlar

A1 seviyesi, CEFR, yani A...

KET Sınavı Nedir?

KET, Avrupa Dil Sınavlar...