E-Ticaret Büyüyor

12342 İzlenme

Türkiye’de e-ticaret yüzde 52 büyüdü

Her beş kişiden biri internet üzerinden alışveriş yapıyor.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko’nun açıklamasına göre, Türkiye’de her 5 kişiden biri internet üzerinden alışveriş yapıyor. Ayrıca e-ticaret ile yapılan alışverişte 9 ayda yüzde 52 oranında artış gerçekleşti.

4.Cardist Fuarı ve Zirvesi’nde, 2011 yılı 9 aylık e-ticaret kullanım verilerini açıklayan BKM Genel Müdürü Soner Canko, Eylül ayı sonu itibariyle yerli ve yabancı kredi kartları ile farklı e-ticaret sitelerinden yaptığımız harcamaların cirosunun, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 52 oranında artarak 16 milyar 971 milyon 250 bin liraya ulaştığını, aynı dönemde gerçekleşen işlem adetinin ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 37 oranında artarak 91 milyon 735 bin 485 adedi bulduğu söyledi.

GENÇ NÜFUSUN ETKİSİ
Soner Canko, Türkiye’de her 5 kişiden birinin internet üzerinden alışveriş yaptığını belirtti. Türkiye’deki e-ticaret cirolarındaki artışın birçok uluslararası finans kuruluşu tarafından ilgiyle izlendiğini belirten Canko, 2011’in ilk dokuz ayındaki büyüme oranı ile Türkiye’nin, dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarından biri olduğunu söyledi.

E-ticaret siteleri üzerinden gerçekleşen alışverişlerin, güvenlik önlemleri arttıkça daha da yaygınlaşacağının altını çizen Soner Canko, BKM olarak alt yapısını geliştirdikleri internette “Güvenli Alışveriş” sistemi ile e-ticarette, daha da güvenli bir ortam sunmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

HİZMET SEKTÖRÜ İLK SIRADA
BKM verilerine göre, 2011 yılı ilk 9 ayında kredi kartları ile e-ticaret sitelerinden yapılan harcamalara bakıldığında ise hizmet sektörünün başı çektiği gözlendi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 69 oranında artan hizmet sektörü cirosu 2 milyar 233 milyon 530 bin liraya ulaştı. Hizmet sektörü harcamaları ilk sırada gelirken, bu sektör içerisinde yer alan vergi ödemelerimizi de kredi kartlarımız ile evden kolayca yapmış olduk. Havayollarının cirosunda ise, 2010 yılının ilk 9 aylık dönemi ile kıyasladığımızda yüzde 57 oranında artış gerçekleşti. Elektronik eşya ve bilgisayar satışları hizmet sektörünün ardında yer aldı.

E-ticaret oranlarındaki artışı memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen BKM Genel Müdürü Soner Canko, internet üzerinden alışveriş yapan kart sahiplerinin dikkat etmesi gereken konulara da dikkat çekti.

ntvmsnbc'nin haberine göre, BKM’nin internet üzerinden alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar olarak belirledikleriyse şu şekilde:

  • İnternet üzerinde alışveriş yapılan sitenin güvenliğinin özel sertifikalarla sağlanmış olması gerekir.

  • Banka logosu ve adı kullanılsa bile kişisel bilgileri isteyen e-postalara ve sitelere yanıt verilmemesi gerekir.

  • İnternet kafe vb. halka açık ve kalabalık yerlerde olan bilgisayarlardan alışveriş yapılması durumunda, kredi kartı bilgilerinin güvenliği açısından son derece dikkatli olunması gerekmektedir.

  • Sanal ortamda artan virüs tehlikelerine karşı, kredi kartının kullanıldığı bilgisayara antivirüs programı yüklenmelidir.


Mikro İşlemci Nedir?

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

İntel ve Amd İşlemci Farkı

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

Bilgisayara Format Atmak İçin Nelere İhtiyacımız Var?

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

Dizüstü Bilgisayarlarda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

Virüsler Bilgisayarı Nasıl Etkiler?

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

İşlemcide Çok Çekirdek Olmasının Faydaları

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ...

Greenmate Araç Tutacağı

Yavuz Selim Yılmaz (tekn...

General Mobile Discovery Özellikleri

Telpa teknoloji uzmanı Y...

Greenmate Power Bank

Telpa teknoloji uzmanı Y...

Greenmate Bluetooth Hoparlör

Telpa teknoloji uzmanı Y...