Cihangir Semti

15934 İzlenme

Cihangir Semti hakkında aradığınız tüm içerik ve videolara iamistanbul.tv'den ulaşabilirsiniz.

CİHANGİRSanatçılar Semti Cihangir

Beyoğlu’da bulunan bu semt, kafeleri ve eski binaları ile bir hayli ünlü… Özellikle sanatçıların oturmak için tercih ettikleri Cihangir, İstanbul’a yerleşen yabancıların da göz bebeği…

Cihangir, kafeleri, galerileri, kitapçıları, restoranları, şık butikleri, merdivenleri ve kedileriyle nam salmış, birçok aşığı olan bir semt.,

   

Kılıç Ali Paşa, Firüzağa ve Pürtelaş mahallelerinden oluşan Cihangir semtinin merkezi, Cihangir Caddesi'nin her iki ucundan da ulaşım pek zor olması nedeniyle, Taksim'den aşağı Firüzağa Camii'ne inen Sıraselviler Caddesi'nin alt bölümüne kaymıştır. Ana caddeleri Akarsu ve Cihangir caddeleri olan semtin, antikacılarıyla ünlü Turnacıbaşı ve Çukurcuma caddeleri ve kafeleriyle ünlü Sıraselviler Caddesi de vardır.

Cihangir, bölgeye yakın olan onlarca konsolosluk ve yabancı okul nedeniyle yabancıların yoğun oturduğu bir yerdir. Ayrıca son yıllarda, Türk sinemasının ve tiyatrosunun  bir çok ünlü ismi de Cihangir'i, oturmak için tercih ediyor. Bu sebeple ki, sokaklarında dolaşırken her an bir ünlü simaya rastlayabilirsiniz.

 

Cihangir'de Oturan Ünlüler

Şener Şen, Hümeyra, Engin Günaydın, Kenan İmirzalıoğlu, Yetkin Dikinciler, Fikret Kuşkan, Ata Demirer, Olgun Şimşek, Hale Soygazi, Yelda Reynaud, Güven Kıraç, Selçuk Yöntem, Deniz Türkali, Sinan Çetin, Teoman, Ayşegül Aldinç, yazar ve şair Murathan Mungan ile yazar Orhan Pamuk...

 

Cihangir Semtinin İsmi Nereden Geliyor?

CİHANGİRİsmini, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'dan olma Şehzade Cihangir’den alır. Şehzade Cihangir, kambur bir çocuktur. Bu nedenle ve çevresindekiler tarafından alay konusu olmuştur. Şehzade bu duruma bir hayli üzülür. Hatta ölüm sebebinin de üzüntüden olduğuna dair çeşitli rivayetler vardır.

Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Cihangir’in ölümünden sonra çok üzülmüştür. Zaten diğer oğlu Şehzade Mustafa’yı öldürmesinden dolayı pişmandır, Cihangir'i de kaybedince kahrolur.

Kanuni genç yaşta kaybettiği oğlunun anısına, denizden fırlamış kayalık görüntüsü veren bu bölgeye bir cami yaptırıyor. 1559 – 1560 yılları arasında Mimar Sinan tarafından yapılan camiye, Şehzade Cihangir Camii adı veriliyor. Bu olaydan sonra Cihangir adını alan semtin bir yerleşim birimi haline gelmesi ise 19. yüzyılın sonlarına doğru gerçekleşiyor. Bu döneme kadar semt, güzel manzarası ve bol yeşilliği ile insanların sadece cami ziyaretleri için geldikleri bir yer olarak kalıyor.

19. yüzyılın sonlarına doğru ise, Pera gibi gayrı müslim azınlıkların yoğun olarak yaşadığı bir yer haline geliyor.1920’li ve 30’lu yıllara gelindiğinde, Cihangir’in sadece iki mahalleden oluşan bir semt olduğunu görüyoruz. 1940 ve 50’li yıllarda ise, Beyoğlu’nda yer alan eğlence yerlerinde çalışanlar Cihangir’e kayınca semt kendine geliyor. Lüks binaların inşa edilmeye başlandığı semt, hali vakti yerinde insanların rağbet gösterdiği bir yerleşim alanı oluyor.

 

TARİHİ GALATASARAY HAMAMI

GALATA MEVLEVİHANESİ

GALATA KULESİ

ÇİÇEK PASAJI (Cité de Péra)

 

 

BEYOĞLU HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

 


Florya'daki İstanbul Akvaryum

Dünya denizlerinde yaşa...

İstanbul Üniversitesi – Botanik Park

İstanbul Üniversitesi B...

Ortaköy Supper Club

Supper club, Amsterdam’...

Troya Hotel İstanbul

Taksimdeki Otellerden Roy...

Denizden Haliç

Şehrin en eski semtlerin...

Çemberlitaş

İstanbul'un eski semtler...

Atatürk Evi Müzesi

Avcılar’da Mustafa Kem...

Siyavuşpaşa Kasrı

Siyavuşpaşa Kasrı ya d...

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Müzesi, İstan...

Heybeliada Deniz Lisesi

Heybeliada Deniz Lisesi, ...