Çiçek Pasajı

20127 İzlenme

Beyoğlu'nda İstiklal Caddesi'nde yer alan Çiçek Pasajı, İstanbul'un en eski eğlence merkezlerinden biri. Yanyana dizilmiş lokantaları, meyhaneleriyle her daim turistlerin ve İstanbulluların uğrak yeri olan bu pasaj, hiç eksik olmayan neşesiyle bir nevi mutluluğa açılan kapıdır.

Tarihi Osmanlı dönemine dayanan Çiçek Pasajı günümüzde fasıl için aranılan adreslerden biri, felekten bir gece çalmak isteyenlerin müdavimi olduğu nostaljik bir mekan halini almıştır. Geçmişinde tiyatrolara, sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan, geçirdiği büyük yangının ardından küllerinden doğan, çiçekçilerden sonra eğlence sektörünün uğrak mekanı olan Çiçek Pasajı, İstanbul'un en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul ediliyor. 
 
Tanzimat döneminde, Sultan Abdülhamit ve Sultan Abdülaziz tiyatro seyretmek için Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi ile Sahne Sokağı'nın kesiştiği köşede yer alan ünlü Naum Tiyatrosu’na gelirlerdi. 
 
Verdi’nin "II Trovatore" adlı ünlü operası da, Paris’ten önce İstanbul’da bu tiyatroda sahnelenmiştir. Naum Tiyatrosu, sahnelenen İtalyan operaları nedeniyle İstanbul’un ve Avrupa’nın sayılı kültür merkezleri arasına girmiştir.

1870 yılında gerçekleşen büyük Beyoğlu yangınında, Naum Tiyatrosu da yanarak yıkılmış ve yangın sonrası yeniden inşaa edilen binalardan biri olmuştur."Galata Bankerleri" sanıyla tanınan  Rum bankerlerinden Hristaki Zografos Efendi, 1876 yılında, yanan Naum Tiyatrosu’nun yerini satın almıştır.
 
Bu arsa üzerine, İtalyan mimar Cleanthy Zanno'ya çizdirdiği proje ile içinde bir çarşı ve apartman bulunduran, yeni tipte bir bina yaptırmıştır.
 
1876 yılında yapımı biten binanın altında, o dönemde moda olan, Paris tarzında düzenlenmiş 24 dükkan, üstünde ise 18 lüks daire bulunuyordu. Dükkanların oluşturduğu pasaja "Hristaki Pasajı", binaya ise "Cite de Pera" adı verilmiştir. Pasajın ilk dönemlerinde açılan Acemyan'ın tütüncü dükkanı, Maison Parret ve Vallaury'nin pastanesi, Japon mağazası, Natürel çiçekçisi, Pandelis'in çiçekçi dükkanı, Schumacher'in fırını, Papadopulos'un mücellithanesi, Keserciyan'ın terzihanesi, Yorgo'nun meyhanesi, Sideris'in kürk mağazası gibi işletmeler bu dükkanlardan birkaçıydı.
 
Pasajın ilk sakinleri çiçekçilerdi
 
1908 yılında bina mülkiyetinin Sadrazam Sait Paşa’ya geçmesiyle birlikte pasaj "Sait Paşa Geçidi" adını almıştır. 1940 Mütareke yıllarında ise pasajdaki küçük dükkanlara çiçekçiler yerleşmeye başlamıştır.

 
Ekim Devriminden kaçan beyaz Rus kadınları, baronesler ve düşesler de burada çiçek satanlardan bazılarıydı. Cite de Pera bir süre çiçek mezat yeri olarak da kullanılmaya başlanınca, Beyoğlu’ndaki çiçekçiler pasaja toplanmış ve pasajın adı “Çiçekçiler Pasajı”na dönüşmüştür.
 
1940'lı yıllardan başlayarak açılan bira ve meyhaneler, bir süre sonra apartman sakinlerini ve çiçekçileri yavaş yavaş başka yerlere taşımış ve  geriye sadece “çiçek” adı kalmıştır. Pasajın ilk meyhanesini açan ise Yorgo Efendi olmuştur.

 
İlerleyen dönemde, Çiçek Pasajı’nı Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği’nin gayretleri ile asli durumu dikkate alınarak restore edilmiştir.  1988’deki restorasyondan sonra meyhane olarak kullanıma tekrar açılmış ve 2005 yılı Aralık ayında ise, Mey İçki A.Ş’nin desteği ile tarihi binanın son bakım ve yenileme çalışmaları yapılmıştır.

 

Çatı ve diğer tüm görsel öğeler yeniden restore edilerek aydınlık,ferah ve hoş bir ortam oluşturulmuştur. Eski işletme sahiplerinin resimleri, Pasajın Müdavimlerinden ünlü gurme, mimar ve yazar Aydın Boysan’nın resmi ve akardeoncu Madam  Anahit’in resmi Pasajın duvarlarını süslemektedir.
 
Gösterişli cephe mimarisine sahip Çiçek Pasajı (Hristaki Pasajı-Cite de Pera) halen, Beyoğlu’nun en süslü binası olma özelliğine 
sahiptir. Beyoğlu Güzelleştirme Derneği’nin gerçekleştirdiği bir ankette geçen “Beyoğlu denilince akla ilk ne geliyor? ” sorusuna verilen cevaplarda Çiçek  Pasajı birinciliği  almıştır.
 
Çiçek Pasajı İletişim Bilgileri
Adres: İstiklal Caddesi No:172 Beyoğlu
Tel: (0212) 244 28 67        
E-Mail: (0212) 251 36 80
Web: www.tarihicicekpasaji.com 
 
 NEVİZADE SOKAĞINI GEZDİNİZ Mİ? 
 
KUMKAPI'DA EĞLENCE BİR BAŞKA OLUR
 

ÇİÇEK PASAJI HARİTASI

Daha Büyük Görüntüle

 

    


Çiçek Pasajı

Beyoğlu'nda İstiklal Ca...

Nevizade Sokağı

İstanbul'da eğlence den...

Kumkapı Restaurantlar Sokağı

Eğlence denince İstanbu...

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü İstanb...

Fransız Sokağı (Cezayir Çıkmazı)

Çeşitli eğlence mekanl...