Bozdoğan Su Kemeri

1694 İzlenme

 

İstanbul’un Fatih İlçesinde bulunan kemer, bugün İstanbul Üniversitesi ‘nin bulunmakta olduğu tepe ile Fatih Camii ’sinin bulunduğu tepe arasında uzanmaktadır. Bozdoğan Su Kemeri, Genç Roma ve Erken Bizans döneminden kalma bir eserdir.

Hasrianus ve Valens isimleri ile bilinen kemer, yapım tarihi tam olarak bilinmeyip, Hadrianus dönemi 117–138 ve Roma İmparatoru Valens dönemi 364–378 kemerin inşa edildiği bazı kaynaklarda belirtilmektedir.

Kemer, II. Basileios döneminde tamir ettirilmiş fakat 11. Yy sonralarında kuşatılma ve istila sebepleri yüzünden büyük zarar görmüş.

İstanbul’un Fethinden sonra, mevcut su sorununu gidermek için Fatih Sultan Mehmet tarafından onartılıp, tekrardan kemer ilaveleri yapılmış. Osmanlı Döneminde de birçok kez elden geçirilen kemere; II. Bayezid, Kanuni Sultan Süleyman ve II. Mustafa dönemlerinde eklemler ve onarımlar yapılmış, bu onarımlar tarihi su kemerinin sağlamlaşmasında yeterli etki yaparak günümüze ulaşmasına büyük katkı sağlamıştır.

1988 yılında belediye tarafından kemerin Atatürk Bulvarı üzerindeki kısmı temizlenerek, güçlendirilmiş; 1990 ve 1993 yılları arasında tarihi yapı Doğan Kuban ve Ş. Akıncı tarafından restore edilmiştir.

Sıradaki Video

Unkapanı Ayın Biri Kilisesi

3387 İzlenme


Moda İskelesi

Moda İskelesi, İstanbul...

Ayşe Sultan Çeşmesi

1598 yılında inşaat ed...

Adile Sultan Kasrı

İstanbul’un Üsküdar ...

Alay Köşkü

İstanbul’da Gülhane P...

Aynalıkavak Kasrı

Haliç kıyılarını 3y...

Alman Çeşmesi

İstanbul’da Sultanahme...

Bozdoğan Su Kemeri

İstanbul’un Fatih İl...

Beylerbeyi Sarayı

16.yy in ikinci yılında...

Unkapanı Ayın Biri Kilisesi

İstanbul Unkapanı’nda...

Çemberlitaş

Çemberlitaş sütunu, MS...