Beyoğlu İsmi Nereden Geliyor?

23760 İzlenme

Beyoğlu, her kesimden insanı bir araya getiren dünyadaki nadir yerlerden biridir. Kozmopolit yapısı ile gece, gündüz kalabalık nüfusa ev sahipliği yapar. Özellikle İstiklal Caddesi’nde insan selinden adımlar ufak ufak atılır. Tiyatroların, sinemaların, sanat galerilerinin, okulların, büyük otellerin, konsoloslukların, pasajların eğlence merkezlerinin bir arada bulunduğu Beyoğlu adeta İstanbul’un kalbidir.

 

    

Beyoğlu, Karaköy’den Taksim’e kadar uzanan bir bölgeyi kapsar. Kimilerine göre ise Tünel Meydanı’ndan Taksim’e uzanan bölümden ibarettir.

Bugün İstanbul iline bağlı Beyoğlu ilçesi; Haliç’in kuzeyinde Kasımpaşa vadisinin batısıyla, Dolmabahçe (Gazhane) vadisi arasında kalan alanı kapsar, Şişli ve Beşiktaş ilçeleriyle sınırdaştır. Ancak halk arasında Beyoğlu adı, kentin önemli kültür, eğlence ve iş merkezlerinden olan ve Galatasaray’ı Taksim Meydanı’na bağlayan İstiklal caddesi ve çevresi için kullanılır.

Peki, isminin şarkılarda, kitap satırlarında, eskilerin anılarında gezinip durduğu Beyoğlu’ya neden Beyoğlu denilmiştir?

Sarayburnu’nun karşısında gelişen Galata’nın bir uzantısı olan Beyoğlu Osmanlı’dan önce “Pera” adı ile bilinirdi.

Bizans döneminde yerleşim alanı olmayan bu kesime; karşı yaka öte anlamına gelen Pera’dan kaynaklanan Peran Bağları deniliyordu. Geçen yüzyılda, özellikle yabancılar, Beyoğlu yerine Pera adını kullanmışlardır. Türkler ise Pera’yı Beyoğlu şeklinde adlandırıp daha geniş bir alanı kastetmişlerdir.

Pera adı, 1925’de resmi yazışmalardan çıkarıldıktan sonra gittikçe unutulur hale gelmiş, Buna karşılık Beyoğlu adı güç kazanıp bölge anlamında da yaygınlaşmıştır.

 

Beyoğlu ismiyle ilgili rivayetler

Beyoğlu isminin nereden geldiği konusunda çeşitli rivayetler bulunuyor. İlk rivayete göre, "Beyoğlu" adının, Trabzon Rum Pontus İmparatorluğu`nun son prenslerinden, İslam Dini`ni kabul ederek buraya yerleşen ve yaşayan Aleksios Komninos`dan dolayı bu yöreye verildiği ileri sürülür. Kendisinin, bugün Tünel dediğimiz yerin yakınında, büyük bir konağı olduğu söylenmektedir.        

Bir diğer rivayete göreyse, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Venedik Elçisi (o zamanki adıyla "Balyos"u ya da "Baylos"u) Andrea Gritti`nin, Taksim`de büyük bir konağı vardır; Balyos`a "Beyoğlu" denilmektedir ve "Beyoğlu" adının da buradan geldiği düşünülebilir.

Diğer rivayete göre ise, burada oturan Venedik elçisine, yazışmalarda, "Beyoğlu" diye hitap edilmesinden ilçenin bu adla anıldığıdır.

Son rivayette Venedik Elçisi’nin oğluyla ilgilidir. Bu aksakallı adam Andrea  Gritti. 15 yıl Venedik Devleti başkanlığı yapmış. Öldüğünde de 84 yaşındaymış. Ölüm sebebi de garip. Aşırı yılanbalığı kızartması yemek. Andrea Gritti İstanbul’a ayak bastığında yıl 1497′dir.

Buğday ticareti yapan bir zengin, bir bey dir o. 1503′te de Venedik Devletinin Osmanlıda ki elçisi olur. Elçilik binası olarakta  ‘Pera bağları’ nda ki bir evi kullanır.

İstanbul’da lüks bir yaşam sürer, Andrea Gritti. Şarap ve kadın en büyük keyfidir. Beş çocuğu olur. Dördü Rum asıllı bir kadındandır. Biride gayri meşrudur. Çocuğun adı da Alvise‘dir. Bir zaman sonra da çocuklarını alır Venedik’e geri döner Andrea Gritti. Venedik  Devletinin başkanı olur.

Alvise hırslı,heyecanlı,maceraperest bir çocuktur. Yükselmek ister, ama yükselemez. Çünkü Alvise ,babası devlet başkanı olsa da  gayrimeşru bir ilişkinin çocuğudur. Anlar durumu Alvise, ona Venedik’te ekmek yoktur. Kapağı İstanbul’a atar. Buğdaydan şarabına,tuzundan altınına kadar her türlü ticareti yapar, kısa zamanda da zenginleşir. Osmanlı sarayında da önemli görevlere gelir. Pera bağlarında ki bir zamanların beyi olan babasının evine yerleşir. Ve Alvise, Pera sokaklarında dolaşırken bağırır arkasından çocuklar:

“Beyoğlu geçiyor, Beyoğlu geçiyor”.

 

                    

 

Beyoğlu Hakkında Bilgiler:

Nüfusu: 247 bin

Yüzölçümü 8.76 km²'dir.

İlçe 45 mahalleden oluşmaktadır.

Beyoğlu'nun tarihi mekanları:  Alman Sarayı (Konsolosluk), Arap Camii, Aynalı Kavak Kasrı, Botter Apartmanı, Cihangir Camii, Elhamra Hanı, Galata Köprüsü, Galata Kulesi, Galata Mevlevihanesi, İngiliz Bahriye Hastanesi,  Komondo Merdivenleri, Karaköy Palas, Lengerhane Rahmi Koç Müzesi, Okmeydanı-Menzil Taşları, Osmanlı Bankası, Pera Palas, Piyale Paşa Camii, Saint Antoine Apartmanı, Taksim Cumhuriyet Parkı, Terziler Sinagogu, Tophane-i Amire...


La La Mi Müzik Market

Beyoğlu Tünel'de buluna...

Beyoğlu'ndaki 3 Yıldızlı Oteller

Beoğlu'ndaki 3 yıldızl...

Taksim'deki 4 yıldızlı Oteller

Taksim'deki 4 yıldızlı...

Taksim'deki 3 yıldızlı Oteller

Taksim'deki 3 yıldızlı...

Taksim Otel

Taksim'deki otellerin ile...

Taksim'de Ne Yenir?

Bizimle bir lezzet gezisi...

Beyoğlu Otel Tanıtımları

Beyoğlu'ndaki otellerin ...

Beyoğlu'ndaki Avizeciler

Lambians Aydınlatma ve A...

Taksim'deki Eğlence Mekanları

Crab Bar, Altın Plak Bar...

Beyoğlu'ndaki Sürücü Kursları

Ehliyet almak, ehliyet y...