Baharat Çeşitleri ve Faydaları

13877 İzlenme

BAHARATLAR VE YARARLARI
Genellikle yemekleri lezzetlendirmek için kullandığımız baharatların, sağlığımıza da yararları olduğunu biliyoruz. Gündelik hayatta sıkça kullandığımız bazı baharatların nelere yaradığını biliyor musunuz?

Karabiber:Mideyi ısıtır ve iştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve barsaklardaki mikropları öldürür. Enerji verici etkisi olan karabiberin, afrodizyak özelliği de vardır. Ayrıca, bal ve ile karıştırılığ tüketildiğinde öksürüğe iyi gelir.

Kekik:Bedeni kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. Kalp çarpıntısını keser. Bağırsak iltihaplarını iyileştirir. Kandaki şeker miktarını azaltır. Nezle, grip, öksürük,bademcik iltihabına iyi gelir ve balgam söktürür. Kekik mide, karın ve başağrılarına karşı etkilidir. Ağız kokusuna karşı garagası yapılır. Kolesterol miktarını düzenler.

Sumak:Kabız edici, kan kesici ve antiseptik etkisi vardır. Ayrıca boğaz ve diş etleri hastalıklarında gargara şeklinde kullanılır. Sumak meyveleri de tanen, uçucu yağ ve organik asitler ihtivâ eder. Baharat olarak sıkça kullanılır.

Tarçın: Tatlıların vazgeçilmezi tarçın ferahlık verir ve iştah açar. El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler. Mide rahatsızlıklarına ve karın ağrılarına iyi gelir. Cinsel isteği arttırır. Gaz söktürücüdür. Kötü kokuları, öksürüğü ve ishali keser. Vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır. Kan Şekerini dengeleyen Tarçın, şeker hastaları için oldukça faydalıdır.

Zencefil: İştah açar. Yatıştırıcı ve gaz söktürücüdür. İltihap önleyici etkisi ile özellikle eklem iltihaplarına karşı oldukça faydalıdır. Soğuk algınlığına iyi gelen zencefil, balgam söktürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Bulantıları gidermeye yardımcı olur ve kusmayı önler. Vücut direncini, bedensel ve zihinsel gücü arttırır. Mikrop öldürücüdür. Kansere karşı koruyucudur. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olmasının yanı sıra kan damarlarını genişleterek romatizma ağrılarının hafiflemesine de yardımcı olur. Bağırsak bozukluklarını giderir. İshali keser. Cinsel isteği arttırır.

Anason: Hazmı kolaylaştırdığı gibi şişkinliği deönler. Gaz söktürücü özelliği ile mide ve bağırsak gazlarına karşı faydalıdır. İştahsızlığı ve bulantıyı keser. İshali ve kusmayı engeller. Sakinleştirici etkisi nedeniyle sinirleri yatıştırır, ağrıları hafifletir, baş ağrısına da iyi gelir. Kan dolaşımının düzenli olmasına yardımcı olur, kalbi kuvvetlendirir. Öksürüğe iyi gelir; astım, bronşit ve nefes darlığı şikâyetlerini azaltır. Aybaşı kanamalarını düzene sokar. Anne sütünü arttırır.

Çörekotu:İştah açıcıdır. Vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Koklandığında baş ağrısını keser. Aç karna çörekotu tozu 1 tatlı kaşığı yendiğinde zayıflatır. Tok karna yenirse kilo aldırır.

Karanfil:Mikropları öldürür. Ağrıları dindirir. Sinirleri uyarır. Hazmı kolaylaştırır. Ağız kokusunu giderir. İştah açar.
 


İçli Köfte

İçli Köfte Yapılış...

Kalem Böreği

Kalem Böreği Yapılış...

Sticky Toffee Pudding Nasıl Yapılır?

Çiğdem Alagöz Çoşkun...

Fırında Somon Nasıl Yapılır?

Çiğdem Alagöz Çoşkun...

Nezine Tatlısı Nasıl Yapılır?

Aşçı Nilay Eryıldır ...

Sezar Salata Nasıl Yapılır?

Şef Aşçı Hüseyin Kuz...

Ispanaklı Tost Nasıl Yapılır?

Pizza Ustası Ramazan Şi...

Vejeteryan Pizza Nasıl Yapılır?

Pizza Ustası Ramazan Şi...

Arabaşı Çorbası Nasıl Yapılır?

Asçı Nilay Eryıldır '...

Karışık Tost Nasıl Yapılır?

Pizza Ustası Ramazan Şi...