Astımın Sebepleri Nelerdir?

Doç. Dr. Reha Baran

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

9 Video

Uzmanın Tüm Videoları

12338 İzlenme

Doç. Dr. Reha Baran (Göğüs Hastalıkları Uzmanı) Astımın sebepleri nelerdir? sorusunu cevaplıyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi'nde göğüs hastalıkları uzmanı olarak görev yapan Doç. Dr. Reha Baran iamistanbul.tv takipçileri için göğüs hastalıkları konusunda sorulan soruları cevaplıyor.

Vücudumuzda bulunan ve bronş adı verilen yapıların yardımıyla soluduğumuz havanın akciğerlere iletilmesi sağlanmaktadır. Bazı çevresel nedenlerden dolayı bronşlar normal çalışma şartlarını yakalayamazlar ve solunan havanın akciğerlere iletilmesinde problem oluşmaya başlar. Bu gibi durumlarda kişi nefes almaktan çok nefes verirken problem yaşamaktadır. Bu durum kişide zaman zaman gerçekleştirmektedir. Bu nöbetlerin ortaya çıkmasına ise genel olarak astım rahatsızlığı adı verilmektedir.astım

Nöbetler halinde gelen ve astım olarak adlandırılan bu rahatsızlık sadece bronşların daralmasıyla tetiklenmemektedir. Bazı durumlarda bronşların etrafında bulunan zarın genişlemesiyle de astım nöbetleri oluşabilmektedir. Astımın bir diğer nedeni de balgam ve sümük gibi yapıların bazı insanlarda normalden fazla salgılanmasıdır.  Balgam ve sümüğün fazla salgılanması sonucu havanın akciğerlere sorunsuz iletilmesi görevi üstlenen hava yollarında tıkanmalar meydana gelecek bunun sonucunda ise astım nöbetleri ortaya çıkabilecektir.

Astım hastalarının nöbetler haricinde fark edilmesi bazen güç olabilir. Bunun nedeni astım hastalarının sadece nöbetlerde sıkıntılı anlar yaşamasıdır. Bunun haricinde astım hastaları çevrelerinde bulunan bazı maddelere karşı hassas olabilir. Bu maddelerin etraflarında olması astım hastalarının hırıltılı ve zor nefes almalarına neden olabilir.

 

OFİS VE SAĞLIK

SAĞLIKLI YAŞAM VE DİYET


Akciğer Kanseri ve Tedavisi

Doç. Dr. Reha Baran (Gö...

Göğüs Hastalıkları ve Tedavisi

Sigara, alkol ve buna ben...

Astımın Sebepleri Nelerdir?

Astımın sebepleri neler...

Kronik Bronşitin Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Edilir?

Acıbadem Fulya Hastanesi...

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Doç. Dr. Reha Baran (Gö...

Koah Hastalığı Nedir?

Göğüs hastalıklarınd...

Koah Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Uzun süredir bronşlarda...

Koah Hastalığının Yaş Grubu Var Mıdır?

Sigara KOAH hastalığı...

Astım Krizi Halinde Ne Yapılmalıdır?

Astım nedir? Astımın o...