Akciğer Kanseri ve Tedavisi

Doç. Dr. Reha Baran

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

9 Video

Uzmanın Tüm Videoları

12428 İzlenme

Doç. Dr. Reha Baran (Göğüs Hastalıkları Uzmanı) Akciğer kanseri ve tedavisi hakkında bilinçlendiriyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi'nde göğüs hastalıkları uzmanı olarak görev yapan Doç. Dr. Reha Baran iamistanbul.tv takipçileri için göğüs hastalıkları konusunda sorulan soruları cevaplıyor.

Akciğer hastalığı günümüzde bir salgın hastalıktır. Tüm dünyada görülme sıklığı en fazla kanser türü olan akciğer kanserinin en önemli nedeni sigaradır! Sigara dumanını derin derin içlerine çekenler kansere davetiye çıkarmaktadır. Hastalığa yakalanma riski pasif içiciler için de geçerlidir.

kanserGenellikle ciddi bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalmadan doktora gitmeyiz. Maddi imkanlarla da bağlantılı olan bu durum bir çok kişi için geç kalınmış sonuçlar ortaya çıkarır. Oysa ki birçok hastalık önceden tespit ve teşhis edildiği takdirde tedavileriyle önceden önlenebilir ya da hastalığı sona erdirici sonuçlar ortaya konulabilir.

Akciğer kanseri, prostat kanserinden sonra erkeklerde en sık görülen kanser tipidir ve tüm kanser ölümlerinin yaklaşık yüzde 1'ini oluşturur. Yakın zamanlarda yapılan analizlerde, sigara içmeyen erkeklerde de bu hastalığın arttığı belirtilmiştir. Bu artışın nedeni net olarak bilinmemekle birlikte; genetik faktörler, hava kirliliği, toksik gıdalar ve çalışma koşullarının akciğer kanserine neden olduğu düşünülmektedir.

Akciğer kanseri akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı bir hastalıktır. Bu kontrolsüz çoğalma, hücrelerin çevredeki dokuları istila etmeleri veya akciğer dışındaki organlara yayılmaları ile (metastaz) sonuçlanabilir. Tüm kanser türleri arasında en ölümcül kanser türü olan akciğer kanseri tüm dünyada kanser türleri arasında, erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci, kadınlarda ise ikinci kanser türüdür.

Kanser vakalarında her hastaya ayrı bir teşhis ve tedavi şekli gerekir. Akciğer kanseri şüphesi olan hastaları da; medikal onkolog, göğüs cerrahı, radyasyon onkoloğu, radyologla birlikte değerlendirmeye almak gerekir. Hastanın hangi tedaviden fayda göreceğine konsültasyon sonucunda karar verilmelidir.

Sigara, alkol ve buna benzer sağlığımıza zararlı olan maddeleri tüketenlerde özellikle göğüs hastalıklarına yakalanma riski kullanmayanlara göre daha fazladır. Bu kişilerde kanser, KOAH yada astım gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıktığında tedavi süreçleri daha olumsuz sonuçlara neden olabilir.

 

İSTANBUL ÖZEL HASTANELER

TÜP BEBEK TEDAVİSİ

OBEZİTE HASTALIĞI NASIL ÖNLENİR?


Akciğer Kanseri ve Tedavisi

Doç. Dr. Reha Baran (Gö...

Göğüs Hastalıkları ve Tedavisi

Sigara, alkol ve buna ben...

Astımın Sebepleri Nelerdir?

Astımın sebepleri neler...

Kronik Bronşitin Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Edilir?

Acıbadem Fulya Hastanesi...

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Doç. Dr. Reha Baran (Gö...

Koah Hastalığı Nedir?

Göğüs hastalıklarınd...

Koah Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Uzun süredir bronşlarda...

Koah Hastalığının Yaş Grubu Var Mıdır?

Sigara KOAH hastalığı...

Astım Krizi Halinde Ne Yapılmalıdır?

Astım nedir? Astımın o...