Aracınız soğukta kalırsa!

12773 İzlenme

Antifriz, 0 derece ve altında radyatör suyuna katılarak suyun donmasını önleyen kimyasal madde. Antifriz daha çok otomobil motorlarında kullanılır.

Bir alkol türevi olan etilen glikol (etandiol) iyi bir antifrizdir.
 
Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Donma noktası -60 derece olan saf antifriz, su ile karıştırıldığında donma noktası bulunulan bölgeye ayarlanılmaktadır. Ancak su oranı veya antifriz oranı arttıkça donma noktası düşmektedir. Bu nedenle doğru miktarda su ile karıştırılması önemlidir. Su oranı %70′i aşarsa donma %30′un altına düşmekte ve hararet tehlikesi baş göstermektedir. Antifirizin ısıyı taşıma özelliği suya izafi olarak daha az olduğundan düşük ağırlığın önem arz ettiği uygulamalarda daha da az kullanılır.
 
Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için % 33 ila % 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir. Karışım yaparken sert sulardan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltmaktadır. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılmalıdır. “Antifriz eklenmesi veya değiştirilmesine bomometre ile ölçüm yapıldıktan sonra karar verilmelidir. Bomometre cihazı, sadece karışımdaki etilen glikol miktarını ölçmektedir ve formülündeki koruyucuların durumu hakkında bilgi vermemektedir. Dolayısıyla bomometre, antifrizin soğutma sistemini koruma gücünü ölçememektedir.
 
Bütün antifrizler birbirlerinin aynısı değildir çünkü, piyasadaki antifriz ürünleri arasında büyük oranda kalite farkı vardır. İyi bir antifriz hem suyun donma derecesini düşürmeli hem de kaynama derecesini yükseltmelidir. OAT (organik asit teknolojisi) ile üretilen antifrizler içeriğindeki katıkların kimyasal özellikleri sayesinde hem daha uzun ömürlüdürler hem de aşınmaya karşı daha iyi koruma sağlarlar. Genel maksatlı antifrizler normalde yılda bir defa suyun donma noktası için derecesi ölçülmelidir. Gelişmiş antifrizler ise daha uzun ömürlü olduklarından 3 yıla kadar kullanılabilmektedir.

Kış Lastiği Kullanmak Şart Mıdır?

Serkan Gül 'Kışın Kış Lastiği Kullanma...

Büyük Araç Kullanmak Zor Mudur?

Özel Direksiyon Dersi Eğitmeni Dilek Yaz, B...

Fren Sistemi Nedir?

Fren sistemi, araçtaki en önemli donanımd...

Sıradaki Video

Fren Sistemi Nedir?

12545 İzlenme


Büyük Araç Kullanmak Zor Mudur?

Özel Direksiyon Dersi E...

Kış Lastiği Hangi Aylarda Takılmalıdır?

Araç Lastik Uzmanı Serk...

Araç Gösterge Panelindeki Semboller

Özel Direksiyon Dersi E...

Devrim Arabaları

Devrimden sonra ithalatı...

Şerit Değiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dilek Yaz, "Şerit Deği...

Hararetin Nedenleri Nelerdir?

Araç motorları hangi ne...

Aracınız soğukta kalırsa!

Antifriz, 0 derece ve alt...

Kış Lastiği Kullanmak Şart Mıdır?

Serkan Gül 'Kışın Kı...

Araçlarda Koltuk Ayarı

Dilek Yaz, “Araçlarda ...

Karda araç nasıl kullanılır?

Kış aylarını yaşadı...