Sarıyer Belediyesi İletişim Hattı
0212 242 43 78
http://www.sariyer.bel.tr/
Çayırbaşı Mah. Bahçeköy Cad. No:96 (Stadyum) Sarıyer

Şükrü Genç


Sarıyer Belediye Başkanı
Başkanın Mesajı
evgili Sarıyerliler,
 
Sarıyer’i yaşam refahının yüksek olduğu, daha yaşanabilir bir kente dönüştürmek için yeniden inşa ediyoruz. Sarıyer’de kentsel sorunları alışılmışlığın dışında bir yerel yönetim anlayışı ve halkımızın desteği ile aşmaya devam ediyoruz.
 
Ülkemizde ve özellikle de İstanbul’da plansız kentsel gelişimin yol açtığı birçok sorun, yurttaşlarımızın gündelik hayatını olumsuz etkilemekte. Sorunlu yapılaşma, yoğun trafik, yetersiz kamusal alan, çevre kirliliği ve yoksulluk gibi ciddi sıkıntılar, Sarıyer ilçesinin yıllardır gündemini oluşturdu. Bu dönemde mali disiplini sağlayan, sosyal belediyeciliği ön plana çıkaran, altyapı çalışmalarına önem veren; eğitim, kültür, sanat, spor gibi halkın refah ve mutluluğuna yönelik çalışmaları ile Sarıyer’i örnek bir kente dönüştürmek için kurumsal faaliyetlerimizi bir sistem dahilinde uyguluyoruz.
 
DEMOKRASİ VE KALKINMANIN YENİ ADRESİ: SARIYER
 
İnsan ve çevreyi merkeze koyan, başta yurttaşlar olmak üzere herkesi kentin yönetim ve kalkınmasına seferber eden bir yerel yönetim anlayışına sahibiz. Kentin ortak değerimiz olduğu bilinci ile farklılıklarımızı aşıp bu ortak değeri korumak ve güçlendirmek, çalışmalarımızdaki temel stratejimizi oluşturuyor. Kentlilik bilinci ve kültürünü geliştirerek bu bakışa uygun önemli ve yeni çalışmalara imza attık.
 
KATILIMCI YEREL KALKINMA PLANLADIK

İlk olarak, Sarıyer’in çağdaş bir kente dönüşmesi için katılımcı yerel yönetim ve kalkınmayı tesis etmeyi amaçladık. Aktif hale getirdiğimiz kent konseyi, kurduğumuz sivil toplum ve muhtarlık birimi ile kadın mahalle meclisleri sayesinde demokrasiyi kentin yönetimi için en etkin şekilde hayata geçirdik. Ortak akıl ve kapasitenin sorunlarımızın çözümünde temel yol olduğuna en başından beri inanmış bir yönetim olduk. Yurttaşlar, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, üniversiteler, işverenler ve kamu kurumlarını kendilerini kente değer katacağı aktörler olarak görmelerini istedik ve b
Başkanın Biyografisi

Şükrü Genç 
 

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde 1954 yılında doğan Şükrü Genç yaklaşık 60 yıllık Sarıyerli. 
İlköğrenimini Rumelihisarı semtindeki Şair Nigar İlkokulu’nda (1965), orta öğrenimini Emirgan Ortaokulu’nda (1969), lise öğrenimini ise Kabataş Erkek Lisesi’nde (1973) tamamladı.
 
Boğaziçi Üniversitesi-Temel Bilimler Fakültesi Fizik Bölümü’ne (1974–1975) devam etti. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Bölümü’nden 1982–1983 döneminde mezun oldu.
 
Öğrenimi süresince Boğaziçi Üniversitesi’nde, mezuniyetinden sonra da Libya’da iki yıl çalıştı. 1985’te askerlik hizmetini yapmak üzere Türkiye’ye döndü. Askerlik hizmetini Tuzla Piyade Okulu’nda yedek subay olarak tamamladı.
  
Askerliğini bitirdikten sonra Irak’ta bir inşaat firmasında şantiye şefliği ve proje müdürlüğü yaptı. 1987 yılının ikinci yarısında Türkiye’ye döndü ve 2 yıl özel sektörde profesyonel yönetici olarak çalıştı. 1989 yılında kendi şirketini kurdu. Türkiye’de ve yurtdışında, özel sektöre sanayi binaları ve çeşitli inşaat işleri yaptı. İş hayatı yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında çeşitli görevlerde bulundu. 
 
Siyasete 1988 yılında başlayan Şükrü Genç, Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) üyelik, ilçe-il-kurultay delegeliği, 1994–1999 yıllarında Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeliği yaptı. 
 
29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde CHP’nin Sarıyer Belediye Başkan adayı oldu. CHP’nin seçimi kazanmasıyla 3 Nisan 2009 tarihinde Belediye Başkanlığı görevini devraldı.
 
Sarıyer'de 5 yıllık hizmetin ardından 2014 yerel seçimlerinde CHP'den belediye başkan adayı oldu. Sarıyer'de iki dönem üst üste seçilen ilk belediye başkanı ünvanını kazanarak tarihe geçti. Halen bu görevini sürdürmektedir.
 
Evli ve üç çocuk babası olan Şükrü Genç 2 torun sahibi.