İstanbul Büyükşehir Belediyesi İletişim Hattı

http://www.ibb.gov.tr/
Kemalpaşa Mahallesi Şehzadebaşı Cad. No:25.

Kadir Topbaş


İstanbul Belediye Başkanı
Başkanın Mesajı

Belediye Başkanlığı’nda özgün projelere imza attı. Kültür Sanat ve Turizm konularını Beyoğlu’nu geliştirecek ana endüstriler olarak belirledi. Beyoğlu’na bu endüstriler etrafında yeni bir vizyon kazandırdı. Bu vizyonun gerektirdiği insan kaynaklarının yetişmesi için özel projeler geliştirdi. Kocaeli Kefken’de 40 dönümlük orman arazisinde yer alan “Kefken Çevre ve Yaz Kampı”nı Beyoğlu’na kazandırarak, Beyoğlu’nun sınırlarını Karadeniz kıyılarına kadar genişletti.

12 yılda 60 bin öğrencinin, 21 ülkeden 1511 yabancı öğrencinin katıldığı 1 haftalık kamp sayesinde, Beyoğlu’nda öğrenim gören gençlerin kişisel gelişim, tiyatro, müzik, folklor, resim, spor gibi branşlarda eğitim almasını sağlayarak yeteneklerini ve kendilerini keşfetmelerine zemin oluşturdu.

Gençlerimizin dünyaya entegrasyonunu sağlamak ve gelecek planlarını oluşturmalarına yardım etmek için, yol gösterici pek çok projeye imza attı. Kültürlü, donanımlı, entellektüel birikimi olan, düşünen, üreten, sosyal ve nitelikli gençler yetiştirmek için, Şişhane’de ve Okmeydanı’nda kişisel gelişim ve hobi kursları başta olmak üzere, gençlere yönelik kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yürütüldüğü Gençlik Merkezleri açtı. Gençlerin yaşadıkları kenti yakından tanımaları ve aidiyet hissetmeleri için, her eğitim sezonunda 10 bine yakın öğrencinin katıldığı Pasaport Programı Kültür Gezisi projesini ortaya koydu. Bedenen ve ruhen sağlıklı bir nesil yetişmesi için, ilçenin geneline yayılmış tesislerde çocuklar için spor okulları açtı. Gençlerin yeni kültürler tanımaları, uluslar arası platformda kendilerini ifade edebilmeleri ve dünya insanı olmaları için “Beyoğlu Gençleri Dünyayı Dolaşıyor” Projesini hayata geçirdi. Bu proje ile 1760 genç, yurtdışı ve şehirdışı deneyimi yaşadı.

Kentin tüm verilerini ve arşivini dijital ortama taşıdı.Belediyeyi 24 saat hizmet verme esasıyla yeniden yapılandırdı. Bilge Şehir Beyoğlu projesiyle denetlenebilirliği artırdı, bürokrasiyi azalttı. Bu proje çerçevesinde kurulan ve 24 saat hizmet veren “İletişim M

Başkanın Biyografisi

Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1945 yılında Artvin Yusufeli’nde doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Kadir Topbaş, 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Doktora tezini, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde “Hıdiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” konusunda tamamladı.

Uzun yıllar “serbest mimar” olarak çalışan Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994-1998 yılları arasındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde danışmanlığını yaptı. Danışmanlığı süresince, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkıları oldu. Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Kadir Topbaş, 1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi süresince İstanbul’a model olabilecek “Güzel Beyoğlu” projesini hayata geçirdi. Kasımpaşa’da, Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon çalışmaları kapsamında, mimari projesini kendisinin çizdiği kapalı spor salonu kompleksi, eğitim ve sosyal tesislerini hizmete sundu.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Başarılı bir dönemin ardından 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde İstanbul’da seçimle ikinci kez Büyükşehir Belediye Başkanı olan ilk siyasi olarak tarihe geçti ve 31 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde üçüncü kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek bir ilke daha imza attı. 28 Mayıs 2009 tarihinde Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olan Kadir Topbaş, 2004-2007 yılları arasında UCLG MEWA Başkanlığı yaptı. 2007-2010 yılları arasında dünya kentlerinin Birleşmiş Milletleri sayılan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’nın Eş Başkanlığını yürüttü. Kadir Topbaş, 20 Kasım 2010 tarihinde Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Başkanı seçildi. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in Yerel Yönetimler Danışma Kurulu UNACLA ile Asya Belediye Başkanları Forumu’nun da Başkanlığını yürüten Kadir Topbaş, 2012 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kurulan ve 26 kişiden oluşan “2015 sonrası Kalkınma Gündemi Üst Düzey Paneli” üyeleri arasında gösterildi. Kadir Topbaş, Yerel ve Bölgesel Liderler Dünya Zirvesi bağlamında Rabat, Fas’ta 4 Ekim 2013 tarihinde düzenlenen 4. UCLG Dünya Teşkilatı Kongresi’nde 2013 - 2016 dönemi için ikinci kez Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Başkanı seçildi. 25 Mayıs 2016 tarihinde ise 4’üncü kez Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı’na seçildi. UCLG Dünya Başkanlığı görevini 6 yıldır başarıyla sürdüren Dr. Kadir Topbaş, görev süresinin dolmasının ardından Kolombiya’nın Başkenti Bogota’da yapılan toplantıda başkanlığı Afrika Yerel Yönetimler Derneği Başkanı Parks Tau’ya devretti.

Kadir Topbaş, İstanbul Kalkınma Ajansı Başkan Yardımcılığı’nı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Modern Yönetim Kurulu üyeliğini, TAÇ Vakfı (Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı) ve FEV (Fiziksel Engelliler Vakfı) mütevelli heyeti üyeliklerini de yürütüyor. Kadir Topbaş’ın Bilgi Üniversitesi ile beraber çıkardığı ‘Beyoğlu: Kültürleri Buluşturan Kent’, TAÇ Vakfı ile birlikte hazırladığı ‘Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II’ ve ‘Anılarda Beyoğlu’ isimli eserleri bulunuyor.

Kadir Topbaş, evli ve üç çocuk babasıdır.