Fatih Belediyesi İletişim Hattı
0 (212) 444 0 1
http://www.fatih.bel.tr/
Akşemsettin Mahallesi Adnan Menderes Vatan Bulvarı No:54 Fatih - İstanbul

Mustafa Demir


Fatih Belediye Başkanı
Başkanın Mesajı

29 Mart 2009 Yerel Seçimleri ile birlikte, Eminönü ilçesi ile resmi olarak birleşen ve bu tarihten itibaren Tarihi Yarımada’nın tamamını kaplayan Fatih, yerleşik nüfusuyla yaklaşık 450 bin, gündüz nüfusuyla 3 milyona yakın bir nüfusu barındırıyor.

8500 yıllık tarihiyle İstanbul’un en köklü yerleşim merkezi olan ve sahip olduğu dünya kültür mirasına ait hazinelerle sadece İstanbul’un değil, dünyanın da gözbebeği sayılan Fatih, 1950’li yıllardan beri yaşadığı yoğun göç nedeniyle doğal ve tarihi güzelliğini yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bölgede zaman içinde pek çok çöküntü bölgesi oluşmuş, yoğun nüfusla birlikte altyapı problemleri de ortaya çıkmıştır.

Sur içi dediğimiz, Tarihi Yarımada’nın tamamını kaplayan ilçemizin tarihi ve doğal güzelliklerini korumak amacıyla SİT alanı ilan edilmesiyle birlikte, bölgenin yeniden planlanması gerekmiştir.

2004 yılında göreve gelmemizle birlikte oluşturduğumuz stratejik plan çerçevesinde adım adım ilerleyerek, Fatih’e 5 yılda 50 yıllık yatırım gerçekleştirmeyi başardık. Fatih’in sosyo-kültürel yapısına ve ekonomisine doğrudan katkı sağlayan bu yatırımlarla Fatih’in yalnız bugününe değil, yarınlarına da hizmet etmeyi amaçladık.

Çalışmalarımızın üzerinde yükseldiği asıl anlayışımız ise, kapsamlı bir toplumsal dönüşüm projesidir. Amaç, sadece tarihi ve kültürel mirası turizme açmak ve Fatih halkının sadece ekonomik yaşamına katkıda bulunmak değil; Fatih’te sosyal ve kültürel bir canlanmayı da sağlamaktır. Bu amaca ulaşmanın olmazsa olmaz koşullarından biri de katılımcı bir anlayışı hayata geçirmektir.

Toplumsal dönüşüm projemizin en önemli ayaklarından biri de, Fatih halkının sosyo- ekonomik düzeyinin yükseltilmesidir. Bu nedenle, Fatih’te ekonominin canlanmasına ve istihdamın artmasına özel bir önem veriyoruz. Stratejik planımızın adım adım hayata geçmesiyle birlikte, Fatih’te ortaya çıkacak yeni iş alanlarının gerektireceği kalifiye işgücü ihtiyacının karşılanması amacıyla meslek edindirme kurslarını yeniden yapılandırıyoruz.

Fatih’in yeniden bir kültür merkezi hali

Başkanın Biyografisi

MUSTAFA DEMİR

1959 yılında Dicle’de doğdu.

İlkokulu Ergani’de, orta ve lise eğitimini Kahramanmaraş’ta tamamladı.

1979’da eğitime başladığı İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Ana Bilim Dalı Kent Çalışmaları ve Yönetimi Yüksek Lisans programını tamamladı.

Kadir Has Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktora programına devam etmektedir.

2013 yılında İstanbul Üniversitesi Senatosu tarafından İletişim Fakültesi Kişilerarası İletişim Anabilim Dalında 'Fahri Doktora’ unvanına layık görüldü.

2001 yılında AK Parti İstanbul İl Kurucu Üyesi, 2003 yılında AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda Halkla İlişkiler Tanıtım Medyadan sorumlu İl Başkan Yardımcısı oldu.

2004 Yerel Seçimlerinde Fatih Belediye Başkanı seçildi. 2009 Yerel Seçimlerinde ise Fatih ile Eminönü birleşince Tarihi Yarımada Fatih’in 2. kez Belediye Başkanı oldu. 2014 Yerel Seçimlerinde de tekrar aday gösterilerek, Fatih’e 3. kez Belediye Başkanı seçildi.

Ayrıca dönemsel olarak Haliç Belediyeler Birliği Başkanlığı’nı da yürüttü.

Göreve geldiği ilk günden bu yana ‘Sürekli yaşanabilir bir Fatih’ hayaliyle yola çıkan Mustafa Demir, insanın kimliğine ve kişiliğine katkıda bulunacak bir şehir oluşturma idealiyle belediyecilikte hizmet anlayışını farklı bir boyuta taşıdı.

Kentsel yenileme, eğitim, bilişim, tarihi eserlerin restorasyonu, sosyal belediyecilik gibi birçok alanda ilk ve örnek olacak projelere imza atan Demir, ‘Marka ve Akıllı Şehir’ oluşturma yönünde çalışmaya devam ediyor.

Yurtdışında ve yurtiçinde çeşitli üniversitelerde yerel yönetimler, halkla ilişkiler, kent bilgi sistemleri, kentsel yenileme, restorasyon gibi konularda ders veren Demir, tecrübelerini ve siyaset hayatında geçirdiği 17 yılın birikimini Ak Parti Siyaset Akademisi’nde de gençlerle paylaşıyor.

Başkan Demir, 2013-2016 yılları arasında UCLG-MEWA-Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı Kongresi ‘Konseyi ve Yönetim Kurulu’ üyeliğine layık görüldü.

Sportif kişiliğiyle de tanınan Demir, 2012 ve 2013 yıllarında İstanbul Boğazını yüzerek geçti ve ‘Boğazı yüzerek geçen ilk belediye başkanı’ unvanının sahibi oldu.

Diş hekimi mesleğine halen aktif olarak devam eden Şule Hanım’la evli olan Demir, iki çocuk babası.

Demir, İngilizce biliyor. Siyasete, tarihe, sanata ve spora ilgi duyuyor.