B.Çekmece Belediyesi İletişim Hattı
0212 883 29 95
http://www.bcekmece.bel.tr/
Mimarsinan Merkez Mah. Cumhuriyet Cad. No:24 Büyükçekmece / İstanbul

Hasan Akgün


B.Çekmece Belediye Başkanı
Başkanın Mesajı

"Hizmetin temeli sevgidir" prensibiyle çıktığımız bu yolda, "Büyükçekmece'ye hizmet Türkiye'ye hizmettir" anlayışıyla yıllardır süren mücadelemizle övünüyoruz. Dünyanın medeni ve teknolojik değişimi her alanda yaşanırken, bizim bundan etkilenmememiz beklenemez.

Tek sorun, bu değişimin daima gelişime yönelik olup olmadığıdır. Bizler çıktığımız bu uzun ve zor yolun bilinciyle gelişimi, yenilenmeyi, medeniyetimizi yükseltmeyi, "Daha Çağdaş Büyükçekmece, Daha Mutlu Büyükçekmeceli" hedefini kendimize daima ilke edindik.

İnsan odaklı başladığımız bu yolda, aileden ahaliye, beldeden ilçeye, ilçeden şehire, şehirden ülkeye, ülkeden tüm dünyaya örnek olma gayretini, 40 yıllık belediyecilik hayatımızda hiçbir zaman kaybetmedik. Bu gayret ve Büyükçekmece sevdamız, kendini düşüncelerimizde, hareketlerimizde, yüreğimizde, belediyecilik anlayışımızda göstermiştir. 

 Hayatımızın en büyük hedefi daima "gelecek" olmalıdır. Nasıl yaşadığımızdan çok, bizden sonraki nesillere neler bıraktığımız önemlidir. Belediyecilikte geçirdiğim onca sene bana ne öğretti diye sorarsanız, "Bir çocuğun yüzündeki gülümseme ile bir büyüğümün gözlerindeki gurur ifadesidir." derim. Eğer yaşıtlarım ve gençlere de örnek olabiliyorsam ne mutlu bana…

Çünkü benim belediyecilik anlayışımda hizmette sınır yoktur. Bunca yıllık belediyecilik hayatıma rağmen heyecanımdan hiçbir şey kaybetmedim. Bugüne kadar çalışma arkadaşlarımla daha yolun başındayız diyebilirim. Onlarla birlikte Büyükçekmece'nin her karışında izimiz, her taşında imzamız olmasına rağmen; daha alacak çok yolumuz olduğunun her zaman farkındayım. Sizlerin de bu yolda benimle daima birlikte olduğunuzu bilmek bana ayrıca güç veriyor.

Çalışmalarımızı yaparken Türkiye'nin ve dünyanın içinden geçtiği ekonomik ve siyasi dar boğazları g&

Başkanın Biyografisi

1955 yılında Trabzon'da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul'da tamamladı​.1974 yılında üniversite eğitimiyle birlikte Sefaköy Belediyesi'nde belediyecilik hayatına başladı.​1977-1980 yılları arasında Sefaköy Belediyesi'nde Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.1981 yılında kuruculuğunda bulunduğu İstanbul Belediyesi Küçükçekmece Belediye Şube Müdürlüğü'nde Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etti.1984 yılında Küçükçekmece Belediye Şube Müdür Yardımcılığı görevini yürütürken, ilk defa uygulamaya giren Büyükşehir Belediyesi teşkilatlanmasında 3330 KHK ile Bakırköy Belediyesi'nin ilçe belediyesi kuruluşunda ve teşkilatlanmasında görev aldı.1986 yılında Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcılığı'na atandı.1979-1988 yılları arasında Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün "Şehircilik ve Belediyelerin Yönetimi" konulu eğitim programına katılarak geniş çapta araştırma ve incelemeler yaptı.​1992 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde "Belediyeler ve Bütçelerinin Analizi" konulu tezi ile yüksek lisansını tamamladı.1989-1994 yılları arasında Almanya, Hollanda, Danimarka ve Fransa'da yerel yönetimlerin yapılarını inceledi. 1994 yılında Büyükekmece Belediye Başkanı seçildi. Büyükçekmece'nin tarihi sorunu olan ve 40 yıldır çözülemeyen altyapı sorununu 18 ay gibi kısa bir sürede çözdü.1996 yılında, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü'nde "Şehircilik ve Kıyı Bölgeleri Yönetimi" konulu doktora tezini tamamlayarak "Doktor" ünvanı aldı.
Türkiye'nin ilk ve tek TV kulesi ile en büyük kapalı fuar-kongre merkezi olan Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'ni bölgemize kazandırdı.​1999 yılında 2. kez Büyükçekmece Belediye Başkanlığı'na seçildi. Altyapı ve eğitim konularında büyük atılımlar yaparak, büyük projelere imza attı.2004 yılında 3. kez Büyükçekmece Belediye Başkanlığı'na seçildi. Bu dönemde Büyükçekmece'yi tamamıyle modern ve çağdaş bir dünya kenti haline getirdi.
Dr. Hasan Akgün 14 Aralık 2002 ile 19 Haziran 2004 tarihleri arasında Marmara Belediyeler Birliği Başkanlığı 2009 yılında çıkarılan 5747 sayılı yasa gereği Büyükçekmece, Mimarsinan, Kumburgaz, Tepecik, Muratbey, Celaliye-Kamiloba belediyeleri ile Gürpınar, Pınartepe mahallesinin birleşmesinden oluşan yeni Büyükçekmece ilçesine 2009 yılında 4. kez Belediye Başkanı seçildi.

  • Dr. Hasan Akgün, 30 Mart 2014 seçimlerinde Büyükçekmece Belediye Başkanlığı'na tekrar seçildi. 1994 yılından bu yana Büyükçekmece'nin çağdaş bir dünya kenti olması için çalışan Dr. Hasan Akgün, bu 5 yıllık dönemde de geliştirdiği çağdaş şehircilik anlayışını sürdüreceğini açıkladı.

    Dr. Akgün, Büyükçekmece'nin hem şehircilik yatırımları hem de kültür ve eğitim alanlarında bu zamana kadar ulaştığı Avrupa standardını bu dönemde daha da ileri taşıması için planlamalar yaptı. 2014- 2019 yılları arasında sağlıklı ve modern kentleşme konusunda Türkiye'de bir örnek oluşturan Büyükçekmece'nin bu özelliğini sürdürmesi ve insanların yaşam kalitesini daha da artıracak yatırımlar yapılmasına devam edilmesi karara bağlandı. Bu dönemde, halkın ekonomik refahına katkı yapacak yeni yatırımlara öncelik verilmesi kararlaştırıldı.

    Duayen Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün'ün Büyükçekmece'deki başarıları bütün dünyada da yankı buluyor. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Uluslararası Dans Festivalleri Federasyonu'nun (FIDAF) onursal başkanı seçildi. Dr. Akgün bu unvana Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'ni 15 yıldır büyük bir başarıyla sürdürerek dünya kültürüne yaptığı katkı nedeniyle layık görüldü.   

    Dr. Akgün; halen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türk Delegasyonu Üyeliği, Türkiye Belediyeler Birliği Encümen Üyeliği, Marmara Boğazları Belediyeler Birliği Encümen üyeliği görevlerini de sürdürmektedir.​